لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

فیلم «میترا» از کارگردان ایرانی هلندی، برای نخستین بار در جشنواره «روتردام» اکران می‌شود


فیلم «میترا» به کارگردانی کاوه مدیری
فیلم «میترا» به کارگردانی کاوه مدیری

فیلم جدید کاوه مدیری، سینماگر جوان ایرانی هلندی، برای نخستین بار در جشنواره جهانی فیلم «روتردام» اکران می‌شود.

در این اثر داستانی که «میترا» نام دارد، تعدادی از هنرمندان ایرانی از جمله یاسمین طباطبایی، شبنم طلوعی، محسن نامجو، آوین منشادی، و آرام قاسمی نیز ایفای نقش می‌کنند.

«میترا» با الهام گرفتن از رویدادهای واقعی در ایران ساخته شده است. کاوه مدیری ابتدا این داستان را به صورت یک کتاب در هلند منتشر کرد که با واکنش‌های مناسبی در این کشور همراه شد.

فیلم «میترا» به کارگردانی کاوه مدیری
فیلم «میترا» به کارگردانی کاوه مدیری

این کارگردان جوان به صدای آمریکا می‌گوید: «خواهر ناتنی من اوایل انقلاب در ایران اعدام شد. او که در یک مهمانی شرکت داشت، توسط یکی از دوستانش که برگزارکننده برنامه بود، لو رفت، یعنی این دوست به خواهر ناتنی من خیانت کرد. مادرم صدای این فرد را می‌شناخت و همیشه می‌دانست که او باعث مرگ دخترش شده است. همیشه از خود می‌پرسیدم که اگر روزی مادرم با این فرد مواجه شود، چه واکنشی خواهد داشت، و چگونه با او برخورد می‌کند.»

میترا محصول مشترک هلند، آلمان، و دانمارک است و در کشورهای هلند و آلمان فیلمبرداری شده است.

کارگردان، ‌عوامل تولید، و گروهی از بازیگران نیز برای تصویربرداری صحنه‌های مرتبط با ایران که در دهه ۸۰ میلادی میگذرد، به اردن سفر کردند.

کاوه مدیری
کاوه مدیری

کاوه مدیری به صدای آمریکا می‌گوید: «محور اصلی داستان تخیلی است و هاله، یک زن ایرانی را با پیشینه‌ای که برای شما بیان کردم، با بازی یاسمین طباطبایی به تصویر می‌کشد. هاله در هلند استاد دانشگاه است. زندگی هاله وقتی که می‌شنود آن فرد خیانت‌کار همراه با فرزندش به عنوان پناهنده وارد هلند شده‌اند، دگرگون می‌شود. هاله در ابتدا و از روی کنجکاوی به دنبال کشف هویت واقعی این زن می‌رود؛ ولی در ادامه درگیر ماجراهای غیرمنتظره‌ای می‌شود.»

میترا دومین اثر بلند سینمایی کاوه مدیری محسوب می‌شود. فیلم نخست او با نام «بودکین راس» نیز در سال ۲۰۱۶ در جشنواره روتردام اکران شد.

امسال جشنواره جهانی فیلم روتردام به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، از اول تا هفتم فوریه به صورت مجازی برگزار می‌شود و علاقمندان می‌توانند از طریق تارنمای جشنواره، فیلم میترا به صورت اینترنتی تماشا کنند.

روتردام یکی از بزرگترین جشنواره‌های سینمایی اروپا است که بیشتر به معرفی آثار هنرمندان جوان می پردازد و برنامه‌های مختلفی را در این چهارچوب ترتیب می‌دهد.

فیلم «میترا» به کارگردانی کاوه مدیری
فیلم «میترا» به کارگردانی کاوه مدیری

به گفته کاوه مدیری، پس از پایان بحران کرونا و بازگشایی سینماها، فیلم میترا در کشورهای مختلف جهان اکران خواهد شد.

XS
SM
MD
LG