لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

اجرای تصنیف «خورشید» در سبک آکاپلا از مهدی باقری آهنگساز و خواننده ساکن کالیفرنیا


پوستر تصنیف «خورشید» در سبک آکاپلا
پوستر تصنیف «خورشید» در سبک آکاپلا

مهدی باقری نوازنده، آهنگساز، و خواننده ساکن کالیفرنیا، با استفاده از اشعار مولانا و سیمین بهبهانی، تصنیف جدیدی به نام «خورشید» را در سبک آکاپلا منتشر کرد.

او علاوه بر آهنگسازی و تنظیم، اجرای آوازی این قطعه را نیز بر عهده داشت. نماهنگ (موزیک ویدئو) این اثر توسط بهنام دانشور ساخته شده است.

مهدی باقری از چهره‌های فعال موسیقی کلاسیک یا سنتی ایرانی است، و خورشید تجربه متفاوتی در کارنامه حرفه‌ای او محسوب می‌شود.

این هنرمند به صدای آمریکا می‌گوید: «خورشید برای من یک کار تجربی بود، برای این که ببینم تا چه حد می‌توان به جای ساز، از امکانات آوایی و آوازی در ارائه موسیقی استفاده کرد. به این‌ صورت که یک فرد چه قدر می‌تواند خودش نقش سازها را ایفا کند. مثلا با دست زدن، یا روی پا و سینه زدن، و اجرای ریتم‌ها به جای استفاده از سازهای کوبه‌ای، و همچنین استفاده از آواها به جای سازهای ملودی.»

استفاده از تکنیک آکاپلا در موسیقی غربی شیوه مرسوم و رایجی است، ولی در موسیقی کلاسیک یا سنتی ایرانی، نمونه‌های کمی در این سبک اجرا شده است.

تصنیف «خورشید»، شانزده ضرب دارد و در آواز دشتی نوشته شده است. مهدی باقری در این اثر صرفا از تکنیک‌های آوایی و آوازی مبتنی بر موسیقی سنتی ایرانی بهره گرفته است.

خورشید اگر چه با رویکرد متفاوتی از سازبندی رایج ایرانی، و با اتکا بر آواز شکل گرفته، ولی از تمامی اِلمان‌های موسیقی کلاسیک ایرانی برخوردار است.

مهدی باقری بر خلاف روال معمول در ساخت تصنیف، که با ساخت ملودی روی شعر انجام می‌شود، ابتدا ملودی را ساخت، آن را تنظیم و ضبط کرد، و سپس با استفاده از اشعار مولانا و سیمین بهبهانی، آوازش را اجرا کرد.

او به صدای آمریکا می‌گوید: «من خودم را اصلا یک خواننده حرفه‌ای نمی‌دانم. من یک آهنگساز و نوازنده کمانچه و سه‌تار هستم. دلیل این که در این کار از صدای خودم استفاده کردم، این‌ بود که اگر می‌خواستم خورشید را با صدای خواننده‌های حرفه‌ای پیش ببرم، نیاز به تمرین فراوان و ساعات ضبط طولانی بود تا تکنیک‌های اجرایی مد نظرم را به آنها آموزش دهم، و بعد کار را اجرا کنیم که این فرآیندی طولانی بود، چون در این آهنگ دقیقا ۴۳ خط آوازی را برای تولید حجم صوتی مورد نظرم خواندم و اجرا کردم.»

مهدی باقری با اشاره به مضمون عاشقانه و پراحساس اشعار، «خورشید» را به مادر و مادربزرگ خود، که از افراد تأثیرگذار زندگی او هستند،‌ تقدیم کرده است.

XS
SM
MD
LG