لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

آغاز پخش اینترنتی فیلم‌ «رادیو اکتیو» ساخته مرجان ساتراپی سینماگر ایرانی‌تبار


مرجان ساتراپی
مرجان ساتراپی

به دنبال همه‌گیری ویروس کرونا و لغو اکران فیلم «رادیو اکتیو»، ساخته مرجان ساتراپی سینماگر ایرانی فرانسوی، سرانجام این فیلم‌ به صورت اینترنتی منتشر می‌شود.

«رادیو اکتیو» قرار بود در تاریخ ۲۴ آوریل توسط شرکت «آمازون» در آمریکا اکران شود، ولی ادامه بحران کرونا و تعطیلی سینماها در ایالات متحده باعث شد تا در نهایت از طریق «پرایم ویدئو»، یا شبکه پخش اینترنتی آمازون، در دسترس علاقمندان قرار گیرد.

فیلم «رادیو اکتیو» سال گذشته ‌فیلم اختتامیه جشنواره سینمایی تورنتو بود و ماه مارس نیز در یک برنامه فرهنگی در لندن اکران شد ولی سایر برنامه های نمایشی آن را به دلیل ویروس کرونا لغو کردند.

این فیلم با الهام از کتاب مصور «رادیو اکتیو: ماری و پیر کوری، حکایت عشق‌ و پیامد آن» ساخته شده است و گوشه‌هایی از زندگی پر فراز و نشیب ماری کوری، دانشمند لهستانی فرانسوی، را به صورت نامتعارفی به تصویر می‌کشد.

فیلمنامه این فیلم را جک تورن نوشته است و بازیگران مطرحی چون رزاموند پایک، سم رایلی، آنیا تیلور جی، آنورین برنارد، و سایمون راسل بیل در آن حضور دارند.

ماری کوری، نخستین زن برنده جایزه نوبل و تنها زن برنده دو جایزه نوبل، از دستاوردهای علمی قابل توجهی در زمینه فیزیک و شیمی برخوردار است.

او به دلیل عقاید، نظرات، و زندگی خصوصی خود، یکی از شخصیت جنجالی قرن بیستم فرانسه محسوب می‌شود که بسیاری از سنت های مردسالار و نابرابری‌های جنسیتی دورانش را به چالش کشید.

فیلم «رادیو اکتیو» تجربه سینمایی متفاوتی برای مرجان ساتراپی است که با آثاری چون «پرسپولیس» یا «خورش آلو با مرغ» شناخته می شود و او به سراغ سبک دیگری از فیلمسازی رفته است.

این فیلم به صورت نسبی مورد توجه منتقدان قرار گرفته است، هرچند که برخی نیز از روایت سینمایی و ساختار کلی آن انتقاد کردند.

رزاموند پایک
رزاموند پایک

این در حالی است که بازی درخشان رزاموند پایک در نقش ماری کوری با تحسین اکثر نویسندگان هنری همراه بوده است و این فیلم را یکی از بهترین تجربیات سینمایی او توصیف کردند.

رادیو اکتیو از جمعه ۲۴ ژوئیه از طریق شبکه پخش اینترنتی آمازون منتشر می‌شود.

XS
SM
MD
LG