لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

بازخوانی ترانه «مرا ببوس» در بزرگداشت قربانیان هواپیمای اوکراینی


 بازخوانی قطعه مشهور «مرا ببوس»
بازخوانی قطعه مشهور «مرا ببوس»

گروهی از هنرمندان ساکن شهر تورنتو در کانادا با همراهی مونیکا جلیلی، خواننده آمریکایی موسیقی ملل، با انتشار یک نماهنگ (موزیک‌ویدئو) در شبکه‌های اجتماعی، یاد و خاطره قربانیان پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین را گرامی داشتند.

این اثر، بازخوانی قطعه مشهور «مرا ببوس» به زبان های فارسی و انگلیسی است که با سازبندی و تنظیم متفاوتی اجرا شده است.

در ابتدا قرار بود این هنرمندان، کنسرت بزرگی را برای یادمان قربانیان این فاجعه غم انگیز در تورنتو ترتیب دهند که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، این پروژه به آینده موکول شد. در نتیجه آنها تصمیم گرفتند تا علی‌رغم قرنطینه خانگی و چالش های موجود، نماهنگی را در این رابطه تولید کنند.

سامان شاهی، بیژن سپنجی، و مونیکا جلیلی پس از بررسی قطعات خاطره‌انگیز و تأثیرگذار ایرانی، در نهایت «مرا ببوس» را به دلیل مضمون عاطفی و احساسی آن، که با شرایط کنونی همخوانی دارد و‌ به نوعی یک وداع تلخ است، انتخاب کردند.

سامان شاهی، تنظیم کننده این قطعه، در گفتگو با صدای آمریکا می‌گوید: «تنظیم این ترانه بسیار دشوار‌ بود، چون گوش مخاطب به راحتی قادر به جدا کردن حس نوستالوژی از کار نیست. با حفظ یک سری از پایه های اصلی کار، مثل ملودی و سیر دراماتیک کلی آهنگ، این تنظیم در سازبندی، جواب های ساز به آواز و هارمونی، نوآوری هایی را عرضه میکند که متأثر از موسیقی جاز، راک، و تا حدی موسیقی کلاسیک اروپایی است.»

تمامی هنرمندان به صورت داوطلبانه در این پروژه مشارکت داشتند و با گوشی‌های همراه و ابزار ساده دیگر از اجراهای خود در منزل فیلم گرفتند.

بیژن سپنجی با استفاده از همین تصاویر، موزیک ویدئوی مرا ببوس را تدوین کرد که انتشار آن با واکنش های مناسبی ‌همراه شده است.

مونیکا جلیلی، خواننده این ترانه، همسری ایرانی دارد و در سال‌های اخیر با اجرای آثار محلی و فولکلور ایرانی به شهرت زیادی رسیده است.

او به صدای آمریکا می‌گوید: «باعث افتخار است که بخشی از این پروژه هنری بودم و امیدوارم اجرای این اثر مورد توجه مردم قرار بگیرد و به برقراری صلح و آرامش و دوستی در جهان کمک کند.»

پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمای اوکراین در هشتم ژانویه سال ۲۰۲۰ توسط موشک های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در تهران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ مسافر و خدمه پرواز جان سپردند.

بسیاری از قربانیان، شهروندان ایرانی کانادایی یا ایرانیان ساکن کانادا بودند و این فاجعه بازتاب گسترده ای در جهان داشت.

در ماه‌های اخیر جمهوری اسلامی از همکاری با سازمان های بین المللی خودداری کرده است و جعبه سیاه هواپیما را تحویل نداده است.

XS
SM
MD
LG