لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

تصنیف «دورت بگردم» از کیاوش تیموریان تقدیم به تمامی‌ مادران  


کیاوش تیموریان
کیاوش تیموریان

کیاوش تیموریان خواننده، نوازنده، و آهنگساز جوان موسیقی ایرانی، به مناسبت نوروز و سال جدید خورشیدی تصنیف جدیدی را با عنوان «دورت بگردم» منتشر کرد. او این اثر را به مادرش، تمام مادرانی که عشق بی‌قید و شرطی به فرزندان دارند، و همه زنانی که همواره مورد ظلم و جفا قرار گرفتند، تقدیم کرده است.

کیاوش تیموریان چند سالی‌ است که از ایران به کانادا مهاجرت کرده و فعالیت‌های موسیقایی خود را در چهارچوب برنامه‌های هنری ‌و آموزشی در شهر تورنتو ادامه می‌دهد.

او تصنیف «دورت بگردم» را خود سروده، و علاوه بر اجرا و آهنگسازی، تمامی سازها را نیز نواخته است.

کیاوش تیموریان به صدای آمریکا می‌گوید: «سال‌ها پیش تصمیم داشتم که اثری در وصف مادران بسازم و از آنها قدردانی کنم. ملودی را با تار زدم و چهارچوب اولیه را در ذهن داشتم، ولی به دلایل مختلفی، این کار انجام نشد. وقتی به کانادا آمدم، در رشته مهندسی صدا تحصیل کردم تا بتوانم تمامی امور مرتبط با موسیقی را انجام دهم و خودکفا باشم. در دوران دانشجویی بود که این پروژه دوباره زنده شد. تمامی سازها را در استودیو دانشگاه ضبط کردم، تنظیم، میکس، و مسترینگ را هم در همین دوره انجام دادم.»

کیاوش تیموریان با اشاره به اینکه خود را شاعر ‌و ترانه‌سرا نمی‌داند، شعر این تصنیف را سروده‌ای شخصی، یا نوعی دلنوشته، توصیف می‌کند.

تصنیف «دورت بگردم» اثری عاشقانه و پراحساس است که در چهارچوب موسیقی کلاسیک ایرانی قرار می‌گیرد، ولی حال و هوای مدرن و امروزی دارد.

کیاوش تیموریان در این تصنیف از سازهای تار، بم‌تار، تنبک، و دف استفاده کرده است و در بخش‌هایی از زیرصداهای الکترونیکی بهره می‌گیرد.

این هنرمند جوان‌ به صدای آمریکا می‌گوید: «عشق و علاقه بسیاری به این پروژه داشتم و به همین دلیل، وقت و انرژی زیادی را صرف تولیدش کردم. این تصنیفی است که نه تنها به مادرم، بلکه به تمامی مادران و زنان دنیا تقدیمش کردم. به عنوان یک هنرمند، این تنها کاری است که می‌توانستم انجام دهم. همیشه این جمله را در ذهن دارم که انجام دادن کارهای کوچک، بهتر از انجام ندادن کارهای بزرگ است.»

کیاوش تیموریان موزیک ویدئو یا نماهنگ این‌ تصنیف را نیز خود کارگردانی کرده است و برخی صحنه‌های آن در روزهای زمستانی ‌و فوق‌العاده سرد شهر تورنتو فیلمبرداری شده است که تجربه‌‌ای سخت و دشواری برای اعضای گروه بود.

کیاوش تیموریان
کیاوش تیموریان

او در بخش‌های مختلف این نماهنگ، به عنوان خواننده حضور دارد، و تمامی سازها را به تنهایی می‌نوازد.

کیاوش تیموریان به صدای آمریکا می‌گوید: «دوست دارم تا در موزیک ویدئوهای خودم ساز بیشتر دیده شود، متأسفانه در خیلی از آثار ایرانی توجهی به این موضوع ندارند، و ساز جنبه نمایشی و تزئینی دارد. در این اثر هم تلاش کردم تا تمرکز اصلی روی ساز باشد و ضرباهنگ خودم را به تصویر بکشم، یعنی ریتم موسیقی با صحنه‌های سازهایی مثل تنبک و دف هماهنگ باشد تا حس بهتری را به بیننده منتقل کند.»

تصنیف و موزیک ویدئوی «دورت بگردم» از طریق شبکه‌های اجتماعی کیاوش تیموریان منتشر شده و در دسترس علاقمندان است.

XS
SM
MD
LG