لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

یک زن دگرباش جنسی برای نخستین‌بار، کنفرانس خبری سخنگوی کاخ سفید را برگزار کرد


 کرین ژان-پی‌یر
 کرین ژان-پی‌یر

جلسه مطبوعاتی کاخ سفید چهارشنبه با حضور کرین ژان-پی‌یر برگزار شد و او به عنوان نخستین زن دگرباش جنسی که مدیریت این جلسه را برعهده داشت، به موفقیتی تاریخی دست یافت.

کرین ژان-پی‌یر که از مشاوران رسانه‌ای کاخ سفید است، دومین زن آفریقایی‌تباری است که این جلسه مطبوعاتی را برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، او به عنوان معاون اصلی مطبوعاتی کاخ سفید، در گذشته اطلاعاتی را در هواپیمای ریاست جمهوری آمریکا در اختیار خبرنگاران قرار داده بود، اما این‌ نخستین باری بود که در جلسه مطبوعاتی رسمی کاخ سفید که از تلویزیون پخش می‌شد، به خبرنگاران پاسخ می‌داد.

کرین ژان-پی‌یر به خبرنگاران گفت که حضور در این جلسه مطبوعاتی افتخار بزرگی برای او محسوب می‌شود، و از رئیس جمهوری سپاسگزاری می‌کند که این‌ فرصت را در اختیار او قرار داده است.

کرین ژان-پی‌یر
کرین ژان-پی‌یر

جودی اسمیت که به عنوان معاون دبیر مطبوعاتی جرج بوش پدر خدمت کرد، نخستین زن آفریقایی‌تباری است که در سال ۱۹۹۱ این‌ جلسه را در کاخ سفید اداره کرد.

از کرین ژان-پی‌یر به عنوان جانشین بالقوه جن ساکی، سخنگوی کنونی کاخ سفید، نام برده می‌شود. خانم ساکی پیشتر اعلام کرده بود که فقط یک سال در این سمت خواهد بود.

کرین ژان-پی‌یر در حال حاضر به نمایندگی از کاخ سفید با رسانه‌های مختلف گفت‌و‌گو می‌کند و در برنامه‌های تلویزیونی ظاهر می‌شود.

به عقیده کارشناسان، جلسه مطبوعاتی چهارشنبه، نوعی آزمون برای سمت جدید محسوب می‌شود.

جن‌ ساکی در حساب کاربری خود در توئیتر، چهارشنبه را روز بزرگی برای دفتر مطبوعاتی کاخ سفید توصیف کرد، چرا که همکار او در ارائه حقیقت، نخستین جلسه مطبوعاتی کاخ سفید را اداره می‌کند، و از منظر خود تاریخ‌ساز است.

کرین ژان-پی‌یر در این جلسه به پرسش‌های گوناگونی در درباره موضوعاتی مانند بازی‌های المپیک توکیو، یا همه‌گیری ویروس کرونا پاسخ داد.

کرین ژان-پی‌یر
کرین ژان-پی‌یر

او در جزیره مارتینیک و از پدر و مادری اهل هائیتی به دنیا آمد. ولی در نیویورک بزرگ شده است، و همواره به صورت علنی درباره تجربیاتش به عنوان یک مهاجر و تأثیر این موضوع بر فعالیت‌های سیاسی خود سخن گفته است.

کرین ژان-پی‌یر از منتقدان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، بود و در جریان یک پیام ویدئویی که در سال ۲۰۱۸ پخش شد، خود را دارای تمام‌ ویژگی‌هایی توصیف کرد که دونالد ترامپ از آنها تنفر دارد، یعنی یک زن آفریقایی‌تبار، یک دگرباش جنسی، یک مادر، و فرزند مهاجرین متولد هائیتی.

او در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰، رئیس کارکنان کاراز انتخاباتی کامالا هریس بود که در حال حاضر معاون ریاست جمهوری ایالات متحده است.

XS
SM
MD
LG