لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

جعفر پناهی: نسرین ستوده بهترین نماد برای عبور از دوران گذار است


جعفر پناهی
جعفر پناهی

جعفر پناهی، سینماگر برجسته و از منتقدان سرشناس حکومت ایران، در یک پیام تصویری، نسرین ستوده وکیل حقوق بشر ایرانی را به عنوان بهترین نماد برای عبور از دوران گذار در این کشور معرفی کرد.

به گزارش تارنمای «ایندی وایر» جعفر پناهی که آثار تحسین‌‌شده‌ای مانند فیلم «تاکسی» را در کارنامه هنری خود دارد، این پیام تصویری را به مناسبت هشتم مارس، روز جهانی زن، و در حمایت از نسرین ستوده ضبط کرده است.

آقای پناهی در این پیام تصویری با تاکید بر این که برای پشت سر گذاشتن آن چه که او «دوران گذار» نامید به یک الگو و نماد نیاز است،‌ از نسرین ستوده به دلیل کاریزما و تحمل بالای او در پذیرفتن عقاید مختلف، به عنوان بهترین کسی که می‌تواند به عنوان نمادی برای دوران گذار انتخاب شود، نام برد.

جعفر پناهی که توسط حکومت ایران از فیلمسازی منع شده است، و حق خروج از کشور را ندارد، این پیام را بصورت مخفیانه در شمال ایران ضبط کرد و برای یک همایش بین‌المللی فرستاد.

این همایش درباره نسرین ستوده، توسط سازمان عفو‌ بین‌الملل آمریکا، مرکز عدالت جهانی، و بنیاد اکثریت فمینیست برگزار می‌شود. این برنامه به مناسبت یکصدمین روز اسارت نسرین نسرین ستوده در زندان، و انتشار جهانی‌ فیلم مستند «نسرین» ساخته جف کافمن برگزار می‌شود.

پیام تصویری جعفر پناهی :

نسرین ستوده که در فیلم «تاکسی» جعفر پناهی حضور داشت، در سال ۲۰۱۸ توسط حکومت ایران دستگیر شد.

جعفر پناهی نیز در سال ۲۰۱۰ به اتهام تبلیغ علیه نظام به شش سال زندان و بیست سال ممنوعیت از فیلمسازی محکوم‌ شد.

این‌ سینماگر ایرانی علی‌رغم فشار حکومت، و تمامی محدودیت‌ها، فعالیت‌های هنری خود را به صورت مخفیانه ادامه می‌دهد، و چند فیلم‌ سینمایی از جمله «تاکسی» را ساخته است که در سال ۲۰۱۵ برنده جایزه خرس طلای جشنواره فیلم برلین شد.

فیلم مستند نسرین نیز به صورت مخفیانه در ایران فیلمبرداری شده است، و گوشه‌هایی از زندگی و مبارزات نسرین ستوده‌ را به تصویر می‌کند.

این وکیل حقوق بشر ایرانی به جرم نمایندگی از زنانی که به قوانین حجاب اجباری در ایران معترض بودند، به ۳۸ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

جعفر پناهی یکی از شخصیت‌هایی است که همراه با شیرین عبادی، ان کری، تقی رحمانی، منصوره شجاعی، و رضا خندان همسر نسرین ستوده در این مستند شرکت دارند.

تهیه‌کنندگان، در معرفی این مستند، نسرین ستوده را به عنوان «یکی از شجاع‌ترین فعالان حقوق بشر در جهان، و‌ یکی از چهره‌های برجسته جنبش حقوق زنان ایران» توصیف می‌کنند.

راوی مستند نسرین، اولیویا کلمن بازیگر نامدار بریتانیایی و برنده جایزه اسکار است که برای هنرنمایی در نقش ملکه الیزابت در سریال «تاج» به شهرت زیادی رسیده است.

XS
SM
MD
LG