لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

اسرائیل پس از دوماه تعطیلی ‌سراسری کشور، اقتصاد خود را بازگشایی می کند


گروهی از مردم در صف مقابل یک فروشگاه خرید لباس در شهر بئرشبع در جنوب اسرائیل
گروهی از مردم در صف مقابل یک فروشگاه خرید لباس در شهر بئرشبع در جنوب اسرائیل

اسرائیل پس از سومین دستور خانه‌ نشینی و تعطیلی سراسری کشور، و راه انداختن کارزار واکسیناسیون شهروندانش، میزان ابتلا به بیماری کووید۱۹ را پایین آورده است. از روز یکشنبه ۳ اسفند، بسیاری از محدودیت‌های مربوط به همه گیری ویروس کرونا در اسرائیل از میان برداشته شده، و کسب و کارها بازگشایی شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیشتر کلاس های دبستان و دبیرستان، پس از نزدیک به دو ماه تعطیلی باز شده‌اند و موزه‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز خرید و بازارها فعالیت خود را از سرگرفته اند. البته هنوز محدودیت‌های مربوط به تعداد افراد حاضر در یک مکان وجود دارد. انتظار می رود کل سیستم آموزشی در اوایل ماه مارس به فعالیت عادی خود بازگردد.

باشگاه‌های ورزشی، استخرها، و رستوران ها تنها برای افرادی که دو دز واکسن ویروس کرونا را دریافت کرده اند، باز می شوند.

اسرائیل روز شنبه، از برنامه خود برای اجازه دادن به افراد واکسینه شده برای حضور در رویداد‌های فرهنگی، مسافرت به خارج از کشور، و رفتن به رستوران ها و باشگاه های ورزشی با استفاده از یک اپلیکیشن به نام «گرین بج» یا به اصلاح کارت سبز، رونمایی کرد که البته در آن روز با مشکل فنی روبرو شد.

پس از معامله اسرائیل با شرکت داروسازی فایزر، برای تبادل داده‌ها در ازای واکسن، کارزار واکسیناسیون اسرائیل در دو ماه گذشته یکی از سریع‌ترین در جهان شد. تقریباً نیمی از جمعیت ۹.۳ میلیونی این کشور، اولین دز واکسن «فایزر-بایو ان تک» را دریافت کرده‌اند و نزدیک به ۳ میلیون نفر نیز با دومین دز واکسینه شده اند.

XS
SM
MD
LG