لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

ایرانی‌ها در خرید پیکان اهدایی محمدرضا شاه پهلوی به نیکولای چائوشسکو ناکام ماندند


پیکان اهدایی محمدرضا شاه پهلوی
پیکان اهدایی محمدرضا شاه پهلوی

به روز شده - مجموعه‌داران ایرانی برای خرید خودروی پیکان لوکسی که محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۹۷۴ به نیکولای چائوشسکو، دیکتاتور پیشین رومانی، اهدا کرده بود، صف کشیده‌ بودند اما ناکام ماندند و یک رومانیایی این خودرو را به قیمت ۹۵ هزار یورو، و تنها ۵ هزار یورو بیشتر از پیشنهاد یک مجموعه‌دار ایرانی، خریداری کرد.

به گزارش رویترز، شاه ایران این پیکان را به مناسبت انتخاب نیکولای چائوشسکو به عنوان رئیس جمهوری سوسیالیستی رومانی - که اکنون دیگر وجود ندارد - برای او‌ فرستاد.

پیکان هیلمن هانتر که تولید آن از سال ۱۹۶۷ در ایران آغاز شد، نخستین خودروی ساخت شرکت «ایران ناسیونال» بود، و نه تنها به عنوان یک شاخص در صنعت ایران، بلکه به یک نماد ملی تبدیل شد.

آلینا پانیکو از برگزارکنندگان حراج‌خانه «آرتمارک» در بخارست می‌گوید که برای خرید این‌ پیکان بیش از یکصد پیشنهاد دریافت شده است، و مشتریان زیادی دارد.

پیکان اهدایی محمدرضا شاه پهلوی
پیکان اهدایی محمدرضا شاه پهلوی

به گفته او در میان خریداران، مجموعه‌دارانی از رومانی نیز حضور دارند، ولی بیشتر پیشنهادها از طرف ایرانی‌هایی ارائه شده است که می‌خواهند یک نماد ملی از دهه هفتاد میلادی را به خانه بازگردانند.

این‌ پیکان مخصوص به صورت لیموزین ساخته شده است، حداکثر سرعت آن ۱۴۵ کیلومتر است، و دارای یک موتور ۱.۵ لیتری چهارسیلندر خطی است که ۵۴ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

این خودروی لوکس، پنجشنبه با قیمت پایه ۴۹۰۰ دلار در حراج‌خانه آرتمارک عرضه شد، ولی پیش‌بینی می‌شود که حداقل با قیمت حدود ۱۲ هزار دلار فروخته شود.

هیلمن که در نزدیکی شهر کاونتری در مرکز انگلیس تولید می‌شد، از قدیمی‌ترین و موفق‌ترین اتوموبیل‌های بریتانیا بود که ساخت آن تا سال ۱۹۷۶ توسط شرکت کرایسلر ادامه داشت.

شرکت ایران ناسیونال، پس از تلاشی ناموفق برای همکاری با شرکت خودروسازی «فیات»، نخستین پیکان خود را در سال ۱۹۶۸ تحت نظارت هیلمن تولید کرد.

پیکان اهدایی محمدرضا شاه پهلوی
پیکان اهدایی محمدرضا شاه پهلوی

محمدرضا شاه پهلوی در سال ۱۹۶۶ از رومانی دیدار کرد و این سرآغاز روابط حسنه دیپلماتیک و بازرگانی میان دو کشور، و دوستی با نیکولای چائوشسکو بود.

نیکولای چائوشسکو یک سال پیش از آن به قدرت رسید. او درصدد ایجاد یکی از مخوف‌ترین رژیم‌های سرکوبگر اروپای شرقی در دوران جنگ سرد بود.

در سال ۱۹۸۹ و همزمان با فروپاشی کمونیسم، او و همسرش النا در حالی که به دلیل اعتراضات گسترده مردمی قصد فرار از رومانی را داشتند، دستگیر شدند، و آنها را به سرعت تیرباران کردند.

هواپیمای خصوصی نیکولای چائوشسکو نیز در جریان این حراج فروخته می‌شود و قیمت پایه آن ۲۵ هزار یورو است.

با این حال به گفته برگزارکنندگان حراج، این هواپیما، که در سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۸۹ توسط دیکتاتور رومانی استفاده می‌شد، مشتریان کمتری دارد.

XS
SM
MD
LG