لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

فروغ عباسی، اسکی باز ایرانی در پی ممنوع‌الخروجی سمیرا زرگری مربی خود، خواستار حمایت از حقوق زنان در ایران شد


فروغ عباسی اسکی باز ایرانی  تیم ملی اسکی آلپاین زنان
فروغ عباسی اسکی باز ایرانی  تیم ملی اسکی آلپاین زنان

فروغ عباسی اسکی باز ایرانی تیم ملی اسکی آلپاین زنان به ممنوع‌الخروجی مربی خود سمیرا زرگری توسط همسرش و عدم حضور او در مسابقات جهانی اسکی در ایتالیا واکنش نشان داد.

خانم عباسی حدود ۲۵ ثانیه پشت میکائلا شیفرین آمریکایی برنده مدال طلا از خط پایان عبور کرد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی نوشته است که عباسی ۲۷ ساله در پی ممنوع‌الخروجی مربی خود سمیرا زرگری توسط همسرش، خواستار حمایت از حقوق زنان در ایران شد.

خانم عباسی گفت این نخستین باری نیست که چنین اتفاقی می‌افتد و زنان قدرتمند با هم می‌توانند این قوانین را تغییر دهند.

به گفته فروغ عباسی، شوهر سمیرا زرگری متولد آمریکا و شهروند ترکیه است و تنها پنج یا شش است که در ایران زندگی می‌کند و تنها قوانین این کشور را می‌داند.

ممنوع‌الخروجی سمیرا زرگری بازتاب زیادی در رسانه‌های جهان داشته است هر چند او نخستین زن ورزشکاری نیست که به تصمیم همسرش از حضور در مسابقات بازمی‌ماند.

در سال ۱۳۹۳ نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان از شرکت در مسابقات جام ملت‌های آسیا بازماند چرا که شوهرش، مهدی توتونچی، مجری صدا و سیما به دنبال اختلافات خانوادگی، پاسپورت او را ضبط کرد. خانم اردلان یک سال بعد و پس از جنجالی شدن اتفاقی که برایش افتاد با اجازه دادستانی توانست در مسابقات جهانی فوتسال در گواتمالا شرکت کند. فیلم «عرق سرد» ساخته سهیل بیرقی با الهام از داستان نیلوفر اردلان ساخته شد.

نیلوفر اردلان کاپیتان غایب تیم ملی فوتسال ایران (راست) به استقبال هم تیمی های خود، که قهرمان آسیا شدند، رفت - مهر ۱۳۹۴
نیلوفر اردلان کاپیتان غایب تیم ملی فوتسال ایران (راست) به استقبال هم تیمی های خود، که قهرمان آسیا شدند، رفت - مهر ۱۳۹۴

خبرگزاری اسوشیتدپرس در این گزارش به نابودی ورزش زنان پس از انقلاب اسلامی اشاره کرده است و اینکه چطور زنان ایرانی با گذشت زمان توانستند به رغم محدودیت‌ها از جمله مسابقه دادن با حجاب اسلامی، ورزشهایی چون فوتبال را از سر بگیرند و در این عرصه بدرخشند.

XS
SM
MD
LG