لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

درگذشت رامش خواننده سرشناس ایرانی؛ واکنش هنرمندان و خوانندگان


آثار مشهوری با صدای رامش بر جای مانده است.
آثار مشهوری با صدای رامش بر جای مانده است.

رامش خواننده سرشناس ایرانی در پیش از انقلاب روز دوشنبه ۱۰ آذر درگذشت.

آذر محبی تهرانی متولد ۲۲ آبان ۱۳۲۵ در تهران بود. او از نسل خوانندگان دوران طلایی موسیقی ایران در دهه ۱۳۵۰ است و آثار ماندگاری را از خود برجای گذاشت.«رودخونه‌ها» یکی از آثار بسیار مشهور با صدای رامش است.

خانم رامش از پیش از انقلاب ایران را ترک کرد و در دهه هفتاد فعالیت کوتاهی در آمریکا داشت.

او برخی ترانه‌ها را دو صدایی با خوانندگانی چون ویگن، منوچهر و عارف اجرا کرد.

برخی رسانه‌ها نوشتند که خانم رامش در ۱۰ آذر به دلیل ایست قلبی درگذشت.

برخی از هنرمندان سرشناس ایران به مرگ خانم رامش واکنش نشان دادند.

داریوش در اینستاگرام خود نوشت: «سرانجام رامش عزیز از تنهایی در آمد. او راهی شد تا به دریا برسد و ماهی شود. آذر جان سفرت خوش.»

شماعی زاده نوشت: «تسلیت به خانواده، جامعه هنری و دوستداران رامش عزیز. برای همه هنرمندان مستعد قبل از ۵٧ سینما و موسیقی و... بالا رفتن اسان بود اما یکشبه از اوج سقوط کردن برای هر هنرمند و غیر هنرمند همیشه بسیار سخت و دشوار است...»

ابی نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: « رامش عزیزم، همیشه جایت برایم خالی بود. در همه این سال‌های تبعید جایت در میان ما خالی ماند، گوشه گیریت سرشار از غم بود. بخصوص که به عنوان همکار همیشه صدای بی نظیر و تکنیک بی نقصت در خاطرم حک شده بود. آهنگ جهان سوم را به اتمام رسانده بودم و به سوئد برگشته بودم وقتی فرید جان با من تماس گرفت و از علاقه تو به آهنگ با من صحبت کرد، من با طیب خاطر از ایشان خواستم آهنگ را به شما بسپارد. خوشحال بودم که بازگشتی، و قصد خواندن دوباره داری و حاضر بودم هر کمکی از دستم بر می اید انجام دهم. ولی باز هم به گوشه عزلت فرو رفتی و دوستدارانت را تشنه به جای گذاشتی. امروز هم برای همیشه ما را ترک کردی بغض عجیبی گلویم را گرفت. به همه همکارانم، موسیقی ایران، و همه ایرانیان هنردوست تسلیت میگویم.»

عارف نیز نوشت: «رامش نازنينم، صداى ماندگار سرزمينمان از بين ما پركشيد. سفر بخير رفيق ساليان دورم. اگر چه غربت آنچنان بر همه ى ما سخت گرفت كه نتوانستيم در اين سالها آنطور كه بايد در كنار هم باشيم اما تو هميشه در قلب ها و خاطره ها خواهى ماند...»

ستار نیز با انتشار عکسی از خود و رامش در اینستاگرام نوشت: «شاید جسم بعضی انسان ها بین ما نباشد ، اما آثارشان ، صدایشان ، اندیشه و کلامشان تا ابد در کنارمان رژه می رود. تسلیت به خانواده و دوستداران هنرمند عزيز رامش خوش صدا كه ديگر در بين ما نيست.»

فرامرز اصلانی نیز با پست عکسی از رامش در دوران قبل از انقلاب نوشت: «سال‌های آغاز دهه هشتاد میلادی، زنده یاد رامش در لندن بود و چند ماهی در یک “کلوب” شبانه، که دوستان ایرانی در آن گرد میامدند، با یکدیگر همکار بودیم. همان زمان، هنگامیکه آلبوم مسافر خودش را پر میکرد، از من خواست در یک ترانه برایش سه تار بنوازم. چند سال پیش نیز ایشان، داریوش و من در آلبوم رومی، یا “معشوق همینجاست”، همکاری داشتیم. بسیار بانوی مهربان و شوخی بود. این سال‌های وا‌پسین گوشه تنهایی گزیده بود و از او خبری نداشتم... شنیدن آنکه دوست و همکاری از دست رفته، خبری بس غم انگیزست.»

XS
SM
MD
LG