لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۹

روز جهانی زن امسال با برجسته کردن چالش‌های زنان در دوران همه‌گیری کرونا برگزار شد


کارگاه خیاطی خیریه «باور» در تهران - ایران
کارگاه خیاطی خیریه «باور» در تهران - ایران

بخش انگلیسی صدای آمریکا- بیش از ۱۰۰ سال است که روز جهانی زن با تجلیل از دستاوردهای زنان در جهان برگزار می‌شود. امسال، شیوع ویروس کرونا باعث شد عده زیادی مشاغل خود را از دست بدهند و مسئولیتهای آنها در خانه افزایش پیدا کند و وضعیت اقتصادی زنان نسبت به مردان وخیم‌تر شود.

داده‌های سازمان بین المللی کار وابسته به سازمان ملل متحد نشان می‌دهد حدود ۵ درصد از زنان در سال ۲۰۲۰ کار خود را از دست دادند -که می تواند به معنای از دست دادن شغل یا کاهش ساعات کاری باشد- در حالی که این رقم در مردان ۳.۹ درصد است.

آنچیا مولیما، از سازمان «لموزیکا» که از زنان و دختران موزانبیک حمایت می‌کند به صدای آمریکا گفت: « هر زمان اتفاقی در جهان می‌افتد، زنان با دو برابر خشونت مواجه می‌شوند.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: «نابرابری‌های جنسیتی در سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته است چون زنان بیشترین بار تعطیلی مدارس و کار در خانه را متحمل شده‌اند.»

آمار سازمان ملل نشان می‌دهد ۵۸ درصد از زنان شاغل دنیا «مشاغل غیررسمی» دارند که اغلب بدون مالیات و مزایا است. همچنین تعداد زنانی که در صنایع آسیب‌پذیر مانند مهمان‌یاری و یا مراقبت از کودکان کار می‌کنند بیشتر از مردان است.

در آمریکا، زنان سیاه‌پوست و لاتین در دوران همه‌گیری کرونا بیشترین آسیب را دیدند و در ماه‌های اخیر نیز کندتر از زنان سفیدپوست توانسته‌اند از این آسیب‌ها برخیزند.

میندا هارتس، نویسنده و فعال حقوق زنان سیاه‌پوست در محیط کار به صدای آمریکا گفت با افزایش دورکاری، فرصت‌های بیشتری برای صنایع فراهم خواهد شد تا تنوع را به محیط‌های کار بیاورند و زنانی را که در مناطق غیرشهری زندگی می‌کنند و قادر به نقل مکان به شهرهای بزرگ نیستند را استخدام کنند.

تم امسال روز جهانی زن «انتخاب به چالش کشیدن» است. وب سایت رسمی این روز می‌گوید: «دنیای پرچالش دنیای هوشیار است وچالش، تغییر به همراه می‌آورد.»

امسال، این چالش برای زنان، تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی در بحران همه‌گیری کرونا خواهد بود.

XS
SM
MD
LG