لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

فضانورد آمریکایی از فضا در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کرد


کِیت روبِنز، فضانورد آمریکایی
کِیت روبِنز، فضانورد آمریکایی

کِیت روبِنز، فضانورد آمریکایی ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی، چند روز پیش از موعد انتخابات ایالات متحده رأی خود را در مدار زمین به صندوق انداخت.

به گزارش تارنمای شبکه خبری «فاکس»، او در روز ۲۲ اکتبر تصویری از خود را در حساب کاربری «فضانوردان ناسا» در توئیتر به اشتراک گذاشت و نوشت که «امروز رأی دادم.»

کیت روبنز که به تازگی به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیده است، همراه با ۲ فضانورد روسی برای یک دوره ۶ ماهه در این مرکز خدمت می‌کند.

او بخشی از آزمایشگاه این مرکز را به شکل یک اتاقک کوچک اخذ رأی درآورد و آن را «صندوق انتخاباتی ایستگاه فضایی بین‌المللی» نامید.

این فضانورد آمریکایی با توجه به تسهیلاتی که توسط سازمان هوانوردی ‌و فضایی آمریکا یا «ناسا» ایجاد شده است، به صورت الکترونیکی در انتخابات شرکت کرد.

از هنگام تصویب قانونی در ایالت تگزاس در سال ۱۹۹۷، فضانوردان ناسا می‌توانند در حین انجام مأموریت‌های فضایی، در انتخابات شرکت کنند.

خانم روبِنز پیش از اعزام به فضا، با تکمیل فرم ویژه‌ای، درخواست شرکت غیابی در انتخابات را به مقامات فدرال ارائه کرد.

اعضای نیروهای مسلح آمریکا و خانواده‌های آنها که برای انجام مأموریت به کشورهای دیگر می‌روند نیز به همین طریق در انتخابات شرکت می‌کنند.

پس از تأیید درخواست کِیت روبِنز توسط مقامات فدرال، یکی از کارکنان حوزه انتخاباتی محل زندگی این فضانورد در «هریس کانتی» ایالت تگزاس، برگه انتخاباتی را از طریق یک ایمیل ایمن برای او به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد.

این فضانورد پس از رأی دادن به نامزدها و گزینه‌های مورد نظرش، برگه انتخاباتی را به همان کارمند حوزه محل زندگی خود ایمیل کرد.

این ایمیل کاملا ایمن است و تنها از طریق گذرواژه‌ای که در اختیار کارمند حوزه انتخاباتی است، باز می‌شود. این کارمند پس از دریافت برگه انتخاباتی، رأی را به صورت رسمی در این مرکز ثبت کرده است.

کِیت روبِنز، فضانورد آمریکایی
کِیت روبِنز، فضانورد آمریکایی

به گفته ناسا، پیش از ارسال برگه اصلی انتخاباتی به ایستگاه فضایی بین‌المللی، پژوهشگران مرکز فضایی جانسون در هیوستون تگزاس با کارمند حوزه انتخاباتی در تماس بودند. آنها پیشتر این فرآیند را به صورت آزمایشی انجام دادند تا از درستی آن اطمینان حاصل کنند.

دیوید وُلف نخستین فضانورد ناسا است که در سال ۱۹۹۷ به صورت الکترونیکی در انتخابات آمریکا شرکت کرد. او که هنگام برگزاری انتخابات ایالات متحده در حال پرواز به سوی «میر»، ایستگاه فضایی قدیمی روسیه بود، از این طریق در فضا رأی داد.

این دومین باری است که کِیت روبِنز به صورت غیابی در فضا رأی می‌دهد. او در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز در ایستگاه فضایی بین‌المللی بود و به صورت الکترونیکی رأی داده بود.

با توجه به گسترش برنامه‌های اکتشافی سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا، سفرهای طولانی فضانوردان، و اقامت احتمالی آنها در ماه و مریخ، ناسا امکان شرکت غیابی اعضای خود در انتخابات ایالات متحده را فراهم خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG