لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

روز جهانی پرستار ۲۰۲۱: فرصتی برای تشکر از پرستاران و کادر درمانی برای خدمات‌شان در دوران همه‌گیری کرونا


گردهمایی پرستاران در شهر واشنگتن در روز جهانی پرستار. کفش های سفید نمایانگر هر نرسی است که در طول همه‌گیری به خاطر عدم داشتن تجهیزات کافی و محافظتی جان خود را به کووید۱۹ از دست دادند. - ۱۲ مه ۲۰۲۱
گردهمایی پرستاران در شهر واشنگتن در روز جهانی پرستار. کفش های سفید نمایانگر هر نرسی است که در طول همه‌گیری به خاطر عدم داشتن تجهیزات کافی و محافظتی جان خود را به کووید۱۹ از دست دادند. - ۱۲ مه ۲۰۲۱

روز جهانی پرستار امسال، به بهانه‌ای برای تقدیر از پرستاران و کادر درمانی که بیش از یکسال است که با همه‌گیری کرونا درگیر هستند، تبدیل شده است.

روز جهانی پرستار هر سال در ۱۲ ماه مه (مطابق با ۲۲ اردیبهشت) برای بزرگداشت پرستاران سراسر جهان برگزار می‌شود. شورای بین‌المللی پرستاران این روز را برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ جشن گرفت. در سال ۱۹۵۳، دوروتی ساندرلند، یکی از مقامات وزارت بهداشت، آموزش و پرورش، و رفاه ایالات متحده آمریکا، به دوایت آیزنهاور، رئیس جمهوری وقت آمریکا پیشنهاد داد که یک روز را به عنوان روز پرستار اعلام کند، ولی آیزنهاور آن را تایید نکرد. در سال ۱۹۷۴ بود که روز ۱۲ مه، سالروز تولد فلورنس نایتینگل، بنیانگذار پرستاری مدرن، به عنوان روز جهانی پرستار انتخاب شد.

به گزارش «بیزینس استندارد»، به خاطر تلاش های خانم نایتینگل بود که پرستاری از شهرت مطلوبی برخوردار شد و او را به یک نماد فرهنگ دوره ویکتوریا تبدیل کرد. خانم نایتینگل در سال ۱۸۶۰ با تاسیس مدرسه پرستاری در بیمارستان سینت تامس لندن، پایه و اساس پرستاری مدرن را بنا گذاشت.

امسال روز جهانی پرستار به تقدیر از پرستاران که در صف اول مبارزه با کرونا هستند، تبدیل شد. در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، آنها آسیب های زیادی را از همه‌گیری ویروس کرونا دریافت کردند. از آغاز همه‌گیری، جهان بیش از ۱۶۰ میلیون مورد بیماری کووید۱۹ و بیش از ۳ میلیون تلفات داشته است که این شمار همچنان روز به افزایش است. این همه گیری فشار زیادی به کادر بهداشتی بخصوص پرستاران گذاشته است.

در شهر واشنگتن، دهها پرستار به یاد همکارانی که جان خود را در کرونا از دست دادند، کفش‌های سفیدی قرار دادند.

آذرماه گذشته رئیس سازمان نظام پرستاری ایران اعلام کرده بود که از زمان شروع کرونا ۶۰ هزار پرستار به این بیماری مبتلا شدند. معاون پرستاری وزیر بهداشت ایران نیز این رقم را کمی کمتر و حدود ۴۵ هزار نفر عنوان کرده بود.

هنوز رقم دقیقی از پرستارانی که جان باختند در ایران اعلام نشده است. نرگس خانعلی زاده یکی از نخستین پرستاران ایرانی بود که بر اثر کرونا جان باخت:

در توئیتر برخی کاربران ایرانی، به روز پرستار نیز اشاره کردند:

XS
SM
MD
LG