لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

در پی اعتراضات به نژادپرستی صورت گرفت: تغییر نام کرم‌های سفیدکننده پوست پرطرفدار در هند


کرم سفید‌کننده پوست «فیر اند لاولی» در قفسه یک فروشگاه در شهر احمد‌آباد هند
کرم سفید‌کننده پوست «فیر اند لاولی» در قفسه یک فروشگاه در شهر احمد‌آباد هند

اعتراضات جهانی به نژادپرستی حالا ابعاد تازه و جدیدی به خود گرفته و به محصولات زیبایی سفید کننده پوست که در هند و کشورهای آسیایی دیگر رواج دارد نیز رسیده است.

یونیلیور، شرکت چند ملیتی بریتانیایی- هلندی که از بزرگترین تولید کنندگان محصولات بهداشتی و آرایشی در جهان است، اعلام کرد که نام کرم های سفید کننده پوست که «فیر اند لاولی» (به انگلیسی: Fair and Lovely)، به معنای سفید و دوست‌داشتنی نام دارد را عوض خواهد کرد.

این محصول مدت‌ها به خاطر ترویج این که پوست روشن زیبا‌تر و پسندیده‌تر است مورد انتقاد قرار گرفته بود.

سانی جین، رئیس محصولات بهداشتی و زیبایی یونیلویر در شعبه هند، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: «ما متوجه شده ایم که استفاده از کلمات روشن و سفید تنها به یک زیبایی دلخواه اشاره می کند که به نظر ما درست نیست و چیزی است که می خواهیم به آن توجه نشان دهیم.»

کرم سفید کننده «فیر اند لاولی» شرکت یونیلیور یکی از پرفروش‌ترین محصولات زیبایی در هند است و جایگاه خاصی در قفسه‌های فروشگاه‌های سراسر هند، نه تنها شهرها بلکه روستاها،‌‌‌ دارد.

فعالان مدنی، که مدت ها با چنین محصولاتی که پوست تیره را مورد تبعیض قرار می‌ دهد، مخالف بودند از این اقدام استقبال کردند و آنرا اولین قدم مهم دانستند ولی همزمان این سوال را طرح می‌کنند که آیا تنها تغییر اسم این محصول کافی است؟

XS
SM
MD
LG