لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۵

پژوهش قلبی جدید: آسپرین‌های دز بالا و پایین، هر دو ایمن و به یک اندازه مؤثر هستند


قرص‌های آسپرین
قرص‌های آسپرین

https://apnews.com/article/science-health-9460cd0ec2247565d8932a2a1c275af9

بنا بر یک مطالعه جدید غیر عادی بر روی هزاران بیمار قلبی، آسپرین دز پایین و معمولی، هر دو بطور برابر ایمن و در پیشگیری مشکلات بیشتر قلبی و سکته در این بیماران پیشگیری می ‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اما یک نکته وجود دارد: کارشناسان مستقل می‌گویند مردم بیشتری دز کمتر را ترجیح می‌دادند و مشخص نیست که آیا این نتایج می توانند ثابت کنند که تاثیر هر دو دز آسپرین برابر هست یا نه. نیمی از افرادی که از آنها خواسته شده بود دز بالاتر آسپرین را مصرف کنند، از دز پایین‌تر استفاده کردند یا مصرف از آسپرین را بطور کلی کنار گذاشتند.

دکتر سلیم ویرانی، متخصص قلب و عروق در کالج پزشکی دانشگاه بیلور در شهر هیوستون تگزاس، که خود نقشی در این پژوهش نداشت، می‌گوید، بیماران در این مطالعه در واقع خود تصمیم گرفتند از کدام آسپرین مصرف کنند، چون خودشان می توانستد آسپرین را بدون نسخه خریداری کنند.

با این حال، نتایج نشان می‌دهد که علت کمی برای مصرف از ویتامین دز بالا (۳۲۵ میلی گرم)، که بسیاری از پزشکان فکر می‌کنند بهتر از آسپرین کودک ۸۱ میلی‌گرمی است، وجود دارد.

نتایج این مطالعه، روز شنبه در ژورنال پزشکی «نیو اینگلند» منشتر شد و در یک کنفرانس در کالج قلب و عروق دانشگاه امریکن مورد بحث قرار گرفت.

آسپرین در جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کند، اما مصرف آن برای افراد سالم که هنوز به بیماری قلبی مبتلا نشده اند، به خاطر افزایش خطر خونریزی، توصیه نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG