لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۵

پخش سریال «گاندو» بصورت غیرمنتظره‌ای متوقف شد


سریال تلویزیونی «گاندو»
سریال تلویزیونی «گاندو»

به دنبال حواشی بسیار و انتقاد شدیداز سریال تلویزیونی «گاندو»، پخش فصل دوم این مجموعه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی به صورت غیرمنتظره‌ای متوقف شد.

این سریال امنیتی و جاسوسی، ماجراهای گروهی از مأموران وزارت اطلاعات را به تصویر می‌کشد که با روش‌های پیچیده و دقیق، توطئه‌های بیگانگان و عوامل داخلی آنها را خنثی می‌کنند. در فصل دوم نیز مانند گذشته، برخی از مقامات دولتی، و حتی اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای ایران به عنوان جاسوس، یا رابط کشورهای خارجی معرفی می‌شوند.

این رویکرد با اعتراض برخی از اعضای دولت، از جمله جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز همراه شد، و او چندبار تهیه‌کنندگان «گاندو» را به دروغ‌گویی متهم کرد.

در تعطیلات نوروزی، ابتدا چند قسمت این مجموعه در شبکه سوم با تأخیر پخش شد، و همین موضوع به احتمال اختلاف نظر میان دولت، صدا و سیما، و نهادهای امنیتی، ‌و در نهایت سانسور برخی از صحنه‌ها دامن زد.

اما جمعه گذشته، بصورت غیرمنتظره‌ای اعلام شد که فصل دوم گاندو با پخش قسمت سیزدهم به پایان رسید و دنباله آن در آینده، و به احتمال زیاد پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران پخش خواهد شد.

توقف ناگهانی سریال، بازتاب زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشت، و نظرات گوناگونی در این رابطه مطرح شده است.

سریال تلویزیونی «گاندو»
سریال تلویزیونی «گاندو»

هنوز مشخص نیست که پخش سریال به دستور کدام مقام یا مسئولی، و به چه دلایلی متوقف شده است، و‌صدا و سیما نیز توضیح مشخصی در این زمینه ارائه نکرده است.

این در حالی است که حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، دخالت دولت در این زمینه را رد کرده است.

از طرفی مجتبی امینی تهیه ‌کننده گاندو نیز در سخنانی گفت که از ابتدا قرار بود که فقط سیزده قسمت سریال پخش شود، و آنها ماجراهای این فصل را در آینده ادامه خواهند داد.

تهیه‌کنندگان گاندو، تأکید دارند که این مجموعه با استفاده از اسناد و مدارک موثق تولید شده است؛ ادعایی مقامات دولتی به شدت رد می‌کنند، و به گفته آنها این مجموعه توسط برخی نهادها، با هدف ضربه به دولت تولید شده است.

اما سریال گاندو علاوه بر حواشی فوق، با اعتراضات زیادی از سوی تماشاگران نیز همراه شد و چندان موفق نبود.

به عقیده منتقدین، اغراق، فریبکاری، تحریف واقعیت، فیلمنامه ضعیف، ساختار نامناسب، و بازی‌های غیرحرفه‌ای از جمله عواملی هستند که گاندو را به یک مجموعه بی‌ارزش تبدیل کرده است.

مجید بهشتی کارگردان و تهیه‌کننده پیشین صدا و سیما که تولید سریال‌هایی چون ریشه در خاک و قافله این عمر را در کارنامه دارد، به صدای آمریکا می‌گوید که «گاندو ساخته نیروهای امنیتی و اطلاعاتی است.»

XS
SM
MD
LG