لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۱

اتحادیه اروپا واکسن کووید۱۹ شرکت مدرنا را تایید کرد


واکسن کووید۱۹ شرکت داروسازی مدرنا
واکسن کووید۱۹ شرکت داروسازی مدرنا

کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۷ دی واکسن کووید۱۹ ساخته شده توسط شرکت داروسازی مدرنا را تایید کرد. این دومین واکسنی است که اکنون در دسترس ۲۷ کشور اروپایی قرار می‌گیرد تا در نبردی بی‌وقفه برای مهار کردن ویروس کرونا که سراسر آن قاره را فرا گرفته است، استفاده شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا مجوز مشروط برای بازاریابی این واکسن را صادر کرد. این تصمیم هنگامی گرفته شد که موارد کووید۱۹ در بسیاری از کشورهای اروپایی افزایش یافته و روند کند واکسیناسیون در سراسر کشورهای آن اتحادیه مورد انتقاد قرار گرفته است. مجموعاً حدود ۴۵۰ میلیون نفر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا زندگی می‌‌‌کنند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، در بیانیه ای گفت: «ما تعداد بیشتری از واکسن‌های کووید-۱۹ را به مردم اروپا ارائه می‌دهیم. با احتساب واکسن مدرنا، دومین واکسن مجاز در اتحادیه اروپا، ۱۶۰ میلیون دُز دیگر خواهیم داشت و واکسن‌های بیشتری نیز در دسترس خواهد بود.»

آژانس دارویی اروپا روز چهارشنبه پس از برگزاری یک جلسه مجوز مشروط برای بازاریابی و توزیع واکسن شرکت مدرنا را صادر کرد.

اِوِر کوک، مدیر اجرایی آژانس دارویی اروپا، گفت: «این واکسن ابزار دیگری برای غلبه بر شرایط اضطراری موجود در اختیار ما قرار می‌دهد.»

آژانس دارویی اروپا ماه گذشته همین اجازه مشروط را برای واکسن ویروس کرونا محصول مشترک شرکت آمریکایی فایزر و شرکت آلمانی بایو ان تک صادر کرده بود. هر دو واکسن باید دو دُز و در دو جلسه جداگانه تزریق شوند.

اتحادیه اروپا تا کنون ۸۰ میلیون دُز واکسن مدرنا سفارش داده است و می‌تواند ۸۰ میلیون دُز دیگر را نیز سفارش دهد. اتحادیه اروپا همچنین تعهد کرده است که ۳۰۰ میلیون دُز واکسن فایزر/بایو ان تک خریداری کند.

XS
SM
MD
LG