لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۷

افزایش بی‌سابقه فعالیت حساب‌های کاربری «ضد واکسن» در شبکه‌های اجتماعی


عکس تزئینی
عکس تزئینی

همزمان با افزایش واکسیناسیون کووید ۱۹ در بیشتر کشورها، شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام، و توییتر می‌گویند که مبارزه با اطلاعات نادرستی را که با هدف تضعیف اعتماد به واکسن‌ها انجام می‌شوند، افزایش داده‌اند. ولی به نظر می‌رسد که مشکل عمیق‌تر از این‌ها باشد.

آسوشیتدپرس در گزارشی تحلیلی در این رابطه می‌نویسد، سال‌ها است که همین رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اجازه داده‌اند تبلیغات ضد واکسیناسیون رواج پیدا کنند و اکنون ریشه‌کن کردن چنین عقاید و نظراتی بسیار دشوار است. همزمان، تلاش این بسترهای رسانه‌‌‌ای برای از بین بردن اطلاعات نادرست دیگر در مورد کووید۱۹، که اغلب با استفاده از بررسی واقعیت، برچسب‌های اطلاعاتی، و سایر محدودیت‌ها انجام می‌شود، به طور تاسف‌آوری کند بوده است.

برای مثال توییتر این ماه اعلام کرد که دقیقاً همان گونه که تاکنون تئوری‌های توطئه مرتبط با کووید و اطلاعات نادرست دیگر را حذف کرده است، دروغ‌های خطرناک در مورد واکسن‌ها را نیز حذف خواهد کرد.

ولی به گفته منتقدان، از ماه آوریل ۲۰۲۰ تاکنون در مجموع تنها ۸۴۰۰ توییت منتشرشده در رابطه با اطلاعات نادرست مربوط به کووید حذف شده است که این رقم بخش ناچیزی از انبوه دروغ‌های منتشرشده در رابطه با همه‌گیری کووید۱۹ در این شبکه اجتماعی است.

عمران احمد، مدیرعامل مرکز مقابله با نفرت دیجیتالی، که یک گروه ناظر (مراقبتی) است گفت: «در حالی‌که آنها (مسئولین شبکه‌های اجتماعی) دست روی دست گذاشته اند، جان مردم است که از دست می رود.» این سازمان غیر انتفاعی در ماه دسامبر ۲۰۲۰ دریافت که ۵۹ میلیون کاربر در سیستم های عامل شبکه های اجتماعی، این حساب‌ها که تبلیغات ضد واکسن را به خورد مردم می‌دهند، دنبال می کنند - بسیاری از آنها در شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب هستند.

جینین گیدری، استادیار دانشگاه «ویرجینیا کامنولث»، در این باره می‌گوید: «شرایط سختی است؛ چرا که برای مدت‌های طولانی اجازه داده‌ایم این وضع ادامه پیدا کند.» وی افزود: «افرادی که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، نزدیک به یک دهه است که واقعاً توانسته‌اند آن‌چه را که می‌خواهند به اشتراک بگذارند.»

آسوشیتدپرس می‌گوید که چندین صفحه فیس‌بوک و حساب اینستاگرام را که روی هم رفته میلیون‌ها دنبال‌کننده دارند و با مطرح‌ کردن ادعاهای دروغین در مورد واکسن‌های کووید۱۹ مردم را به واکسن نزدن تشویق می‌کنند، شناسایی کرده است. به نوشته این خبرگزاری، برخی از این صفحه‌ها و حساب‌های کاربری سال‌ها است که در این شبکه‌ها وجود دارند.

XS
SM
MD
LG