لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

قرنطینه دوران کرونا از زایمان‌های زودرس کاسته است


قرنطینه و فرصت بیشتر برای استراحت از زایمان‌های زودرس کاسته است
قرنطینه و فرصت بیشتر برای استراحت از زایمان‌های زودرس کاسته است

شیوع ویروس کرونا، موارد تولد زودهنگام نوزادان را به میزان قابل‌توجهی کاهش داده است.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، تعداد نوزادانی که در دوران قرنطینه در دانمارک کمتر از ۲۸ هفته پس از بارداری مادر متولد شده‌اند، ۹۰ درصد کاهش یافته است. کانادا، استرالیا، و هلند نیز از کاهش زایمان‌های زودرس در این دوران خبر دادند.

تولد زودهنگام با مشکلات پزشکی متعددی از جمله فلج مغزی و حتی مرگ مرتبط است و کودک را در سال‌های آتی زندگی‌اش با ناتوانی در یادگیری و یا اختلالات بینایی روبرو می‌کند.

به عنوان مثال، استیوی واندر خواننده مشهور آمریکایی که نابینا است شش هفته زودتر از موعد متولد شد.

دلیل کاهش زایمان‌های زودرس در دوران قرنطینه چیست؟

دانشمندان در حال انجام پژوهش‌های بیشتر بر روی دلایل این موضوع و روشهای پیشگیری از آن هستند.

کاهش آلودگی هوا و نیز تماس کمتر مادران باردار با میکروب‌های محیط و از همین رو کاهش ابتلا به بیماری‌های عفونی و التهاب در بدن‌شان، از جمله دلایل مطرح شده است.

اما آن چه بسیاری بر آن تمرکز کرده‌اند کاهش استرس است.

هر چند همه‌گیری کرونا، محرومیت از تفریحات زندگی و مشکلات مالی ناشی از تعطیلی برای مهار ویروس برای بسیاری عامل استرس است، اما در کل باعث شده است بسیاری بتوانند از این فرصت استفاده کرده و بر روی سلامت روحی و جسمی خود تمرکز کنند.

دورکاری و عدم استرس رفت و آمد به اداره به سلامت روحی بسیاری از زنان باردار کمک کرده و فرصت بیشتری برای استراحت در اختیار آنها قرار داده است.

دانشمندان می‌گویند دولت‌ها و کارفرمایان باید از نتیجه این مطالعات درس بگیرند و برای زنان باردار و پدرانی که در انتظار فرزند هستند امکانات بیشتری را فراهم کنند تا آنها بتوانند پیش از تولد فرزند نیز بر سلامت خود و‌ فرزندشان تمرکز کرده و از استرس دور بمانند. همچنین به مادران باردار توصیه می‌کنند در این دوران بیشتر از این که غرق کار و مسائل زندگی شوند، بر سلامت خود تمرکز کنند.

XS
SM
MD
LG