لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

زنجره‌ها، حشرات بزرگ و پر سر و صدا، بخش‌هایی از آمریکا را پوشانده‌اند


سیکیدا
سیکیدا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بهار امسال میلیاردها زنجره در بیش از ده ایالت آمریکا، طی شش هفته از زیر خاک بیرون می‌‌آیند. مناطق اطراف شهر واشنگتن، از جمله شمال ویرجینیا، مرکز بیشترین تعداد از این حشرات بزرگ است.

برخی این حشرات را خیره‌کننده و برخی آن را وحشتناک توصیف می‌کنند.

این حشرات بی‌آزار، که اندازه آنها چند سانتیمتر است و عمر بسیار کوتاهی دارند، هر ۱۷ سال از زیر درختان برگریز که از آنها تغذیه می کنند، به آرامی از خاک بیرون می‌‌آیند.

بیش از سه هزار نوع زنجره در سراسر جهان یافت می شود. در حالی‌ که بسیاری از آنها سالانه ظاهر می‌شوند، در آمریکا انواع مختلفی از این حشرات وجود دارد که هر ۱۳ یا ۱۷ سال از زیر زمین بیرون می‌آیند. نوعی که اکنون مناطق اطراف پایتخت آمریکا را فرا گرفته است با نام «زادگان ۱۰» شناخته می‌شوند.

بیرون آمدن زنجره از پیله - ۲۱ مه ۲۰۲۱
بیرون آمدن زنجره از پیله - ۲۱ مه ۲۰۲۱

برخی عاشق این حشرات هستند و برخی به شدت از آن وحشت دارند. ولی جین کریتسکی، کارشناس زنجره‌‌شناسی در دانشگاه مانت سین جوزف در شهر سینسیناتی ایالت اوهایو، می‌گوید: «دلیلی وجود ندارد که مردم از آنها بترسند. آنها نه گاز می‌گیرند و نه نیش می زنند، و آفت محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شوند.»

فلوید شاکلی، حشره شناس، می‌گوید زنجره‌های نر برای جفت‌گیری با زنجره‌های ماده صدای بلندی در می‌آورند که شبیه صدای چرخیدن بشقاب پرنده‌ها در فیلم‌های قدیمی است. علت بیرون آمدن این حشرات هر ۱۷ سال یک بار، جفت‌گیری است.

شیرینی با زنجره روی آن
شیرینی با زنجره روی آن

زنجره‌های مملو از پروتئین از آنجایی که سمی نیستند، قابل خوردن هستند و برخی از آنها در انواع غذاها از پیتزا گرفته تا شیرینی استفاده می شود.

یکی از ساکنان واشنگتن که آن را با پیاز و سیر و کره سرخ کرده و می‌خورد، می‌گوید این حشره‌ها خوشمزه است و کمی مزه آجیل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG