لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

هنرمندانی که وارد عرصه سیاست شدند؛ از رونالد ریگان تا آرنولد شوارتزنگر


رونالد ریگان، که زمانی هنرپیشه هالیوود بود، در دهه ۱۹۸۰ دو دوره رئیس جمهوری آمریکا شد.
رونالد ریگان، که زمانی هنرپیشه هالیوود بود، در دهه ۱۹۸۰ دو دوره رئیس جمهوری آمریکا شد.

وقتی کانیه وست، خواننده رپ آمریکایی ۴۳ ساله، اعلام کرد که می خواهد نامزد ریاست جمهوری شود، این خبر سر و صدای زیادی به پا کرد. ولی او اولین ستاره‌ای نیست که به دنبال راه یافتن به جهان سیاست بوده است.

اگرچه تعداد انگشت‌شماری از هنرمندان سرشناس آمریکایی خواهان راه یافتن به کاخ سفید بوده‌‌اند، ولی شمار کسانی که برای انتصاب به عنوان مقامات سیاسی محلی تلاش کرده‌اند، به مراتب بیشتر بوده است.

فاکس نیوز با انتشار مطلبی به چند تن از این ستارگان اشاره کرده است:

رونالد ریگان

آرشیو - پرزیدنت ریگان (سمت چپ) - ۱۹۸۵
آرشیو - پرزیدنت ریگان (سمت چپ) - ۱۹۸۵

رونالد ریگان فقید پیش از این که رئیس جمهوری آمریکا شود، ستاره هالیوود بود و حرفه موفقی در تلویزیون و سینما داشت. او در ابتدا از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۵ فرماندار کالیفرنیا بود. سپس از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ دو دوره به عنوان رئیس جمهوری امریکا خدمت کرد.

کانیه وست

کانیه وست
کانیه وست

کانیه وست پیش از نامزد شدن برای سمت ریاست جمهوری آمریکا به عنوای کاندیدای مستقل، یکی از هواداران و پشتیبانان پرزیدنت ترامپ بود. او در گفتگویی با مجله فوربز گفت، اگر پرزیدنت ترامپ کاندیدای حزب جمهوری‌خواه نبود، به عنوان کاندیدای جمهوری‌خواه وارد رقابت می‌شد.

سینتیا نیکسون

ستاره سابق مجموعه تلویزیونی و همچنین فیلم‌های سینمایی «سکس اند د سیتی»، در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که برای سمت فرماندار نیویورک با اندرو کومو رقابت می‌کند.

آرنولد شوارتزنگر

آرنولد شوارتزنگر
آرنولد شوارتزنگر

این بازیگر ۷۲ ساله در سال ۲۰۰۳ به عنوان فرماندار کالیفرنیا انتخاب شد. او تا سال ۲۰۱۰ دو دوره عهده‌دار این سمت بود.

کلینت ایستوود

آرشیو - کلینت ایستوود
آرشیو - کلینت ایستوود

این ستاره مشهور و جنجالی هالیوود در سال ۱۹۸۶ به عنوان شهردار شهر کارمل-بای-د-سی، (یا به اختصار، کارمل) کالیفرنیا انتخاب شد.

شرلی تمپل

آرشیو - شرلی تمپل ۱۹۴۱
آرشیو - شرلی تمپل ۱۹۴۱

این ستاره خردسال که با شیرین‌کاری‌هایش در فیلم‌های کلاسیک آمریکا قلب جهانیان را ربود، در بزرگسالی به سیاست روی آورد. او در سال ۱۹۶۷ برای کسب کرسی نمایندگی مجلس آمریکا در کالیفرنیا کاندیدا شد. او این مقام را کسب نکرد، ولی به عنوان سفیر آمریکا در غنا و چکسلاواکی خدمت کرد.

XS
SM
MD
LG