لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

نهاد آمریکایی محدودیت‌ها را برای افراد واکسینه شده کاهش می دهد؛ شرایط کم کم عادی می‌شود


Grandfather grand daughter
Grandfather grand daughter

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا اولین سری از توصیه‌های خود در مورد کارها و فعالیت‌هایی که افراد کاملاً واکسینه شده واکسن کووید۱۹ (با دزهای لازم)، می توانند با خیال راحت از سر بگیرند را در تارنمای رسمی خود منتشر کرد.

این راهنمای جدید که برپایه جدیدترین اطلاعات است، شامل توصیه های لازم برای چگونگی و زمان ملاقات فردی که واکسیناسیون خود را تکمیل کرده با سایر افراد واکسینه شده و واکسینه نشده است.

این راهنما اولین قدم برای بازگشت به فعالیت‌های روزمره در جامعه محسوب می شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در صورت واکسینه شدن بیشتر مردم، تغییر در تعداد موارد بیماری، و دسترسی به شواهد علمی جدید، این توصیه‌ها را به‌ روز خواهد کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری نکات زیر را به افرادی که کاملاً واکسینه شده‌اند، توصیه می کند:

  • هنگام معاشرت با افرادی که آنها نیز کاملاً واکسینه شده‌اند، در محیط خانه، به زدن ماسک و فاصله‌گیری ۲ متری نیازی ندارید.
  • دیدار از افراد واکسینه نشده که با شما زندگی نمی کنند و در خطر کمتر ابتلا به نوع وخیم کووید هستند (برای مثال کودکان و جوانان سالم)، بدون ماسک و فاصله‌گیری اجتماعی مجاز است. یعنی پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که واکسن های کرونای خود را کامل زده‌اند، می توانند بدون ماسک و فاصله‌گیری اجتماعی نوه‌های خود را از نزدیک ببینند.
  • اگر پس از تماس با فردی که به کووید۱۹ مبتلا بود، علایم این بیماری را نداشتید، از قرنطینه شدن و آزمایش دادن اجتناب کنید. ولی اگر نشانه های بیماری را داشتید باید حتما تست کووید بدهد.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، فردی کاملاً واکسینه شده محسوب می شود که دو هفته از دریافت آخرین دز واکسن او گذشته باشد. در حال حاضر سه واکسن در آمریکا در دسترس است. واکسن های «فایزر» و «مدرنا» به دو دز و واکسن «جانسون اند جانسون» فقط به یک دز نیاز دارد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در حال حاضر استفاده از ماسک و فاصله‌گیری اجتماعی را در اماکن عمومی به همه - حتی افراد واکسینه شده - توصیه می کند.

XS
SM
MD
LG