لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

آیا مصرف مکمل‌ها می‌تواند افراد را در مقابل بیماری‌ها مقاوم‌تر کند؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند


مکمل‌های ویتامینی (عکس تزئینی است)
مکمل‌های ویتامینی (عکس تزئینی است)

با افزایش موارد ابتلا به کووید۱۹ و فرا رسیدن فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا، مردم به دنبال راه‌هایی هستند تا سیستم دفاعی بدن خود را در مقابل بیماری‌ها تقویت کنند.

به گزارش سایت خبرهای بهداشتی و پزشکی «وب‌ام‌دی»، طبق تحقیقات انجام شده توسط «فورچون بیزینس اینسایت» پیش‌بینی می‌شود که میزان فروش ویتامین‌ها و مکمل‌های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، از ۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۲۹ میلیارد دلار تا قبل از سال ۲۰۲۷ افزایش یابد که بخشی از این افزایش به دلیل همه‌گیری جهانی کرونا است.

ولی آیا مصرف مکمل‌ها می‌تواند مقاومت افراد در مقابل بیماری‌ها را افزایش دهد؟

دکتر بری فاکس، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین آمریکا، می‌گوید: «هیچ داروی قطعی برای تقویت دستگاه ایمنی وجود ندارد.»

کارشناسان می‌گویند که داشتن رژیم غذایی مناسب، خواب کافی، و ورزش منظم، همراه با تمریناتی مثل مدیتیشن یا یوگا برای کاهش استرس، می‌تواند موجب تقویت سیستم ایمنی و مقاومت شما در مقابل بیماری‌ها باشد.

با این حال برخی از مکمل‌ها ممکن است در مبارزه با بیماری‌های عفونی مفید باشند. دکتر فاکس می گوید: «اگر مردم از ویتامین ث یا د یا مکمل‌های دیگری که عارضه جانبی ندارند، استفاده کنند ممکن است مفید باشد.»

ولی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بهتر است ویتامین‌های لازم بدن را از طریق مواد غذایی و نه از مصرف مکمل‌ها تامین کنید.

در نظر داشته باشید که مصرف بی‌رویه برخی از مکمل‌ها می‌تواند عوارض جانبی داشته و حتی مضر باشد.

XS
SM
MD
LG