لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

بوتسوانا موضوع مرگ اسرارآمیز دست‌کم ۲۷۵ فیل را بررسی می‌کند


یک فیل مرده در دلتای اکاوانگو، بوتسوانا
یک فیل مرده در دلتای اکاوانگو، بوتسوانا

مقامات بوتسوانا در حال بررسی موضوع مرگ و میر روزافزون و غیرقابل توضیح فیل‌‌ها در آن کشور هستند.

دولت بوتسوانا در روز پنجشنبه ۱۲ تیر گزارش داد که تعداد تلفات تاییدشده فیل‌ها در این کشور واقع در جنوب آفریقا در عرض تنها دو هفته از ۱۵۴ فیل به ۲۷۵ فیل رسیده است.

به گفته مقامات، اجساد اولین فیل‌های مرده یک ماه پیش در ناحیه دلتای اکاوانگو کشف شد و از آن به بعد مقامات در تلاش بوده‌اند که علت آن را کشف کنند.

از آنجایی که اجساد همه فیل‌ها دست نخورده بود، احتمال شکار غیرقانونی نفی شده است.

وزارت محیط زیست، منابع طبیعی، حفاظت، و گردشگری بوتسوانا در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که سه آزمایشگاه در زیمبابوه، آفریقای جنوبی، و کانادا نمونه‌هایی را از این فیل‌های مرده گرفته‌اند تا آنها را آزمایش کنند.

بنا به گزارشی که توسط دولت بوتسوانا تهیه شده و رویترز نیز نسخه‌ای از آن را مشاهده کرده است، یک سازمان حفاظت از فیل‌ها به نام «فیل های بدون مرز» می‌گوید که بررسی‌های هوایی آنها نشان داده است که فیل‌ها، فارغ از سن و سال‌شان، دارند جان‌شان را از دست می‌دهند.

مرگ اسرارآمیز فیل ها در بوتسوانا - دلتای اکاوانگو، ۱۴ تیر ۱۳۹۹
مرگ اسرارآمیز فیل ها در بوتسوانا - دلتای اکاوانگو، ۱۴ تیر ۱۳۹۹

در این گزارش آمده است: «با تخت نظر قرار دادن چندین فیل زنده دیدیم که آنها به نظر ضعیف، بی‌حوصله، و سر در گم می‌آمدند و برخی در راه رفتن مشکل داشتند، می‌لنگیدند، و علایمی مثل فلج از خود نشان می‌دادند. یک فیل هم مرتب یک مسیر دایره‌ای را دور می‌زد و قادر به تغییر جهت و دنبال کردن دیگر اعضای گله نبود.»

XS
SM
MD
LG