لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

فهرست بلند نامزدان دریافت جوایز ادبی «بوکر» منتشر شد؛ حضور پررنگ نویسندگان آمریکایی


هیلاری منتل (راست)‌ و کایلی رید
هیلاری منتل (راست)‌ و کایلی رید

سیزده نویسنده برای دریافت جایزه معتبر ادبی بوکر با یکدیگر رقابت می‌کنند. آثار این نویسندگان از میان ۱۶۲ عنوان کتاب منتشر شده بین اول اکتبر ۲۰۱۹ تا بیستم سپتامبر ۲۰۲۰ انتخاب شده‌اند.

توجه به نویسنده‌های آمریکایی و نوپا

امسال، از سیزده نویسنده‌ای که نامشان به فهرست بلند نامزدهای جایزه بوکر راه پیدا کرده است، نه نفر زن و شش نفر زاده آمریکا هستند.

به گزارش نیویورک تایمز، نویسنده آمریکایی «آن تایلر» با کتاب «موقرمز کنار جاده» به این فهرست راه یافت. اما دیگر نویسندگان شناخته شده نیستند و هشت نفر از آنها، با نخستین رمان‌های خود توانسته‌اند نظر هیأت داوران جوایز بوکر را جلب کنند.

گبی وود، مدیر انجمن ادبی جایزه «بوکر»، می‌گوید مشاهده این که نویسندگانی در بحبوحه همه‌گیری کرونا، تصمیم گرفتند نخستین اثر خود را منتشر کنند دلگرم‌کننده است و آنها حالا فرصت این را دارند آن طور که شایسته است برای آثار خود خواننده پیدا کنند.

هیلاری منتل ممکن است تاریخ‌ساز شود

هیلاری منتل، نویسنده مشهور بریتانیایی، با آخرین کتاب از سه‌گانه «توماس کرام‌ول» به نام «آیینه و نور» نامزد دریافت جایزه معتبر ادبی بوکر شده است. خانم منتل، دو جایزه بوکر دیگر نیز در کارنامه ادبی خود دارد و در صورتی که امسال نیز برنده شود، نخستین نویسنده‌ای خواهد شد که سه بار جایزه بوکر را دریافت کرده است. خانم منتل در سال ۲۰۰۹ برای کتاب «تالار گرگ» این جایزه را گرفت و در سال ۲۰۱۲ با «جسدها را بیاورید» برنده جایزه بوکر شد.

کتاب «آیینه و نور»، که در ماه مارس روانه کتابفروشی‌ها شد، سال‌های آخر زندگی توماس کرام‌ول، مشاور ارشد هنری هشتم، پادشاه انگلستان را تصویر می‌کند. این کتاب ۸۷۵ صفحه‌ای با استقبال خوانندگان در بریتانیا روبرو شده است.

هیلاری منتل
هیلاری منتل

شنیده شدن صدای اقلیت‌ها

امسال،‌ پرداختن به مسائل نژادی در آثار نامزدها نیز در کانون توجه اعضای هیأت داوران جایزه بوکر‌ بود از جمله نخستین رمان «کایلی رید»، نویسنده آمریکایی به نام «چه سن مفرحی» که به فهرست بلند نامزدها راه پیدا کرد. این رمان به اتهام کودک‌دزدی یک پرستاربچه سیاه‌پوست می‌پردازد.

سال گذشته، هیأت داوران جوایز بوکر سنت‌شکنی کرد و جایزه را بر خلاف قوانین بوکر بین دو نویسنده - مارگارت اتوود کانادایی و برناردین اواریستو بریتانیایی- قسمت کرد. به این ترتیب، خانم اواریستو با رمان «دختر، زن و دیگر» نام خود را به عنوان نخستین زن سیاه‌پوستی که این جایزه معتبر ادبی را دریافت می‌کند ثبت کرد.

جایزه‌ای به قدمت نیم قرن

جایزه بوکر در سال ۱۹۶۹ راه‌اندازی شد. نخستین برنده آن، پی.اچ.نیوبی، نویسنده بریتانیایی بود که برای کتاب «چیزی برای پاسخ دادن» این جایزه را که آن موقع ۲۱ هزار پوند بود دریافت کرد.

جایزه بوکر‌ در آغاز تنها به نویسندگانی از بریتانیا و کشورهای همسود آن تعلق می‌گرفت؛ اما هفت سال است که پذیرای ملیت‌های دیگر نیز هست و تنها شروط آن این است که اثر به زبان انگلیسی باشد و در بریتانیا یا ایرلند منتشر شده باشد.

فهرست کوتاه نامزدهای جایزه بوکرسال ۲۰۲۰، روز پانزدهم ماه سپتامبر منتشر خواهد شد و برنده در ماه نوامبر اعلام می‌شود.

جایزه بوکر سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار به یک نویسنده آمریکایی تعلق گرفت. پل بیتی، این جایزه را برای کتاب «آدم فروش» به خانه برد
جایزه بوکر سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار به یک نویسنده آمریکایی تعلق گرفت. پل بیتی، این جایزه را برای کتاب «آدم فروش» به خانه برد
XS
SM
MD
LG