لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

ضرر اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا گریبان «بی ام دبلیو» را هم گرفت؛ زیان ۸۰۰ میلیون دلاری


بی ام دبلیو
بی ام دبلیو

همه گیری ویروس کرونا باعث کاهش میزان فروش خودروهای «بی ام‌ دبلیو» در جهان شد و این شرکت آلمانی را پس از ۱۱ سال با زیان مالی مواجه کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، با کاهش ۲۵ درصدی میزان فروش خودروهای «بی ام دبلیو» در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، این شرکت حدود ۸۰۰ میلیون دلار ضرر کرده است.

این شرکت آلمانی، تولید کننده «بی ام‌ دبلیو»، «مینی»، و «رولز رویس» است و یکی از قدرت‌های بزرگ صنعت خودروسازی جهان محسوب می‌شود.

به‌رغم زیان مالی «بی ام دبلیو»، مدیران آن شرکت به آینده امیدوار هستند و فروش خودروها در روزهای پایانی این دوره در برخی از کشورهای جهان افزایش یافته است. با این حال این افزایش فروش در حدی نبود است که بتواند ضرر اقتصادی این دوره مالی را جبران کند.

انتشار بیلان مالی «بی ام دبلیو» کاهش ۳ درصدی ارزش سهام این شرکت خودروسازی را به همراه داشت؛ چرا که زیان مالی این دوره فراتر از حد انتظار بود.

هر چند که «بی ام‌ دبلیو» امیدوار است در ادامه سال‌ وضعیت مناسب‌تری داشته باشد، ولی این موضوع به فاکتورهای مختلفی، از جمله بحران کرونا وشرایط اقتصادی در جهان، بستگی دارد.

آمریکا، یکی از بازارهای مهم «بی ام‌ دبلیو» در جهان است. اما بر اساس آمار موجود، سهم فروش خودروهای این شرکت در میان کل خودروهای فروخته شده در آمریکا از ۱۵ درصد به ۱۲.۶ درصد کاهش یافته است.

این شرکت پیش‌بینی می‌کند که در ادامه سال میلادی، تقاضای خرید خودروهای لوکس در جهان تا یک پنجم کاهش یابد که این خبر خوبی برای صنعت خودروسازی محسوب نمی‌شود.

«بی ام دبلیو» تنها شرکت خودروسازی نیست که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا با زیان های مالی مواجه شده است. از میزان فروش اکثر شرکت‌های خودروسازی جهان مانند «فیات کرایسلر»، «فورد»، و «دایلمر» نیز به میزان قابل توجهی کاسته شده است.

شرکت سازنده خودروهای برقی «تسلا» تنها شرکتی است که در این دوران وضعیت بهتری داشته و میزان فروش خودروهای آن نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG