لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

بیل کازبی خبر آزادی خود از زندان را وقتی در «خواب» بود دریافت کرد


بیل کازبی
بیل کازبی

دادگاه عالی پنسیلوانیا، چهارشنبه محکومیت بیل کازبی بازیگر و کمدین آمریکایی را که به اتهام تعرض جنسی زندانی بود، لغو کرد و دستور داد تا او آزاد شود.

اندرو ویت، نماینده بیل کازبی در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» گفت که بیل کازبی پس از اینکه به منزل رفت، به دشواری خوابش برد، و هنوز آزادی از زندان را باور ندارد.

این بازیگر، نزدیک به سه سال از محکومیت سه تا ده ساله خود را در زندان گذرانده بود، ‌ولی با حکم غیرمنتظره دادگاه عالی پنسیلوانیا، به سرعت آزاد شد.

به گفته اندرو ویت، بیل کازبی تا دو بامداد بیدار بود و در نخستین شب آزادی خود فقط سه ساعت خوابیده است. او در ادامه به نقل از بیل کازبی گفت که «نمی‌خواهد بخوابد، چرا که می‌ترسد که این یک کابوس باشد.»

بیل کازبی در سال ۲۰۱۸، در دادگاه به اتهام تعرض جنسی در گذشته، گناهکار شناخته شد. اما با تلاش وکلای خود، و در نهایت به دلیل «نقض فرآیند دادرسی» توسط دادستانی، این حکم لغو شد.

به گفته دادگاه عالی پنسیلوانیا، دادستانی بر خلاف توافق قبلی با بیل کازبی، از برخی از اظهارات او در پرونده استفاده کرده است تا اتهامات جدیدی را علیه او مطرح کند.

این دادگاه، در برخی از موارد دیگر از جمله اظهارات شاهدانی که علیه بیل کازبی سخن گفتند، و ارتباطی به پرونده نداشتند نیز از روند محاکمه انتقاد کرده است.

بیل کازبی
بیل کازبی

به گفته یکی از زندانبان‌ها، وقتی بیل کازبی ۸۳ ساله چهارشنبه خبر آزادی خود را در سلولش شنید، برای مدتی به دیوار خیره شد، و‌‌ سپس خوابید.

انتظار می‌رود که او سه هفته آینده را کنار همسرش کامیل سپری کند. این‌ نخستین باری است که آنها از سال ۲۰۱۸ یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

آزادی بیل کازبی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داشت. بسیاری، از جمله زنانی که می گویند قربانی بیل کازبی هستند، به شدت ار این موضوع انتقاد کردند. برخی نیز با استقبال از این خبر، آزادی بیل کازبی را تبریک گفتند ‌و برای او آرزوی سلامتی کردند.

محکومیت بیل کازبی در سال ۲۰۱۸، مهمترین پیروزی حقوقی جنبش «من هم» محسوب می‌شود که از ستاره‌های بزرگ دنیای هنر و سرگرمی آمریکا است.

به عقیده برخی از کارشناسان، هرچند که محکومیت او به دلیل برخی اشتباهات دادستانی لغو شد، ولی آزادی بیل کازبی خبر خوشی برای فعالان حقوق زنان نیست.

هنوز مشخص نیست که بیل کازبی چه برنامه‌هایی برای آینده دارد، ولی با توجه لغو حکم، و نزدیک به سه سالی که زندانی بود، امکان دارد با شکایت علیه دادستانی، تقاضای خسارت کند.

XS
SM
MD
LG