لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

نماهنگ «بد و بدتر» از بابک مرادی با پیام «تحریم انتخابات» منتشر شد


Babak Moradi
Babak Moradi

بابک مرادی، خواننده، نوازنده، و آهنگساز ایرانی ساکن‌ آلمان، در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، نماهنگ اعتراضی جدیدی را منتشر کرد.

این اثر «بد و بدتر» نام دارد و با هدف تشویق ایرانیان به عدم شرکت در انتخابات ریاست جمهوری یا «تحریم انتخابات» ساخته شده است.

طرح اولیه از آترا عظیمی است، و فروغ حسین‌پور در این نماهنگ نقش آفرینی می‌کند.

بابک مرادی به صدای آمریکا می‌گوید که در این نماهنگ شخصیت اصلی یا روای داستان یک دلقک است که بر خلاف رویه معمول و به جای خنداندن تماشاگران، به نمایش مشکلات و مصیبت‌هایی می‌پردازد که جامعه با آنها مواجه است.

بابک مرادی در ادامه می‌افزاید که علی‌رغم اینکه در بیش از چهار دهه دوران جمهوری اسلامی، اکثر فشارهای اجتماعی و محدودیت‌ها، متوجه زنان بوده است، ولی شاهد حضور فعال آنها در جنبش‌ها و تجمعات اعتراضی بودیم، و به همین دلیل تصمیم‌ گرفته است تا از یک بازیگر زن برای شخصیت اصلی نماهنگ استفاده کند، که از نظر او به معنای قدردانی از نقش اساسی و مهم‌ زنان در اعتراضات مردمی است.

بابک مرادی به صدای آمریکا می‌گوید که در جوامع آزاد شرکت در انتخابات به معنای حکم تاییدی برای مشروعیت‌ و محبوبیت آن‌ نظام است و مردم برای زندگی بهتر و پیشبرد اهداف خود، گزینه مناسب را انتخاب می‌کنند، ولی چنین چیزی در ایران وجود ندارد.

او در ادامه می‌گوید که تحریم انتخابات، می‌تواند نخستین اتحاد جدی ایرانیان باشد که هزینه خاصی هم به گفته او ندارد، چون خشونت، درگیری، دستگیری، و زندانی در کار نیست، ولی اثر گذار است و به جامعه جهانی می‌گوید که مردم ایران، این حکومت را نمی‌خواهند، و عمر جمهوری اسلامی به پایان رسیده است.

بابک مرادی، فعالیت‌های هنری خود را از سال ۱۳۷۷ و با تولید آلبوم «مهر سکوت» در ایران آغاز کرد، ولی وزارت فرهنگ و‌ارشاد اسلامی مانع انتشار این مجموعه شد.

سبک اصلی بابک مرادی موسیقی راک است . او به تدریج‌ سمت تولید آثار انتقادی و اعتراضی رفت، و در آهنگ‌های خود به موضوعات سیاسی ‌و اجتماعی مختلفی پرداخت.

بابک مرادی به دلیل مشکلات و محدودیت‌های موجود در ایران مجبور به خروج از کشور یا به قول خودش «تبعید خودخواسته» شد و پنج سال پیش به آلمان مهاجرت کرد.

او علاوه بر فعالیت در عرصه موسیقی، به تهیه و تولید نماهنگ یا موزیک ویدئو برای هنرمندان ایرانی می‌پردازد، و با تعدادی از خواننده‌های جوان مهاجر همکاری کرده است

XS
SM
MD
LG