لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

کارشناسان می‌گویند استرالیا بیماری کووید۱۹ را مهار کرده است


ملبورن نخستین شهر استرالیا بود که قانون استفاده از ماسک را برای مهار شیوع مجدد ویروس به اجرا گذاشت
ملبورن نخستین شهر استرالیا بود که قانون استفاده از ماسک را برای مهار شیوع مجدد ویروس به اجرا گذاشت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - با کاهش محدودیت‌های وضع شده برای مهار ویروس کرونا در پرجمعیت‌ترین ایالت استرالیا، کارشناسان می‌گویند این کشور همه‌گیری را «درست تحت کنترل» قرار داده است.

زندگی در بیشتر مناطق استرالیا کم کم شبیه دوران پیش از شیوع ویروس کرونا شده است. از روز جمعه، ۲۳ اکتبر محدودیت‌های بیشتری در ایالت «نیو ساوت ولز» برداشته خواهد شد.

عبادتگاه‌ها اجازه پیدا می‌کنند که میزبان حداکثر ۳۰۰ نفر باشند و ظرفیت باشگاه‌های ورزشی نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین انتظار می‌رود حدود ۴۰ هزار نفر روز یکشنبه به تماشای مسابقه فینال لیگ ملی راگبی در سیدنی بروند.

در سراسر کشور ۲۵ میلیون نفری استرالیا خوش‌بینی محتاطانه‌ای نسبت به مهار ویروس، دست کم در حال حاضر، ایجاد شده است. از زمان شیوع این ویروس در اواخر ماه ژانویه، بیش از ۲۷ هزار و ۴۰۰ مورد ابتلا به «کووید-۱۹» و ۹۰۰ مورد مرگ ناشی از آن ثبت شده است. استرالیا تاکنون، ۸.۳ میلیون تست کرونا انجام داده است.

گِرِگ هانت، وزیر بهداشت استرالیا، می‌گوید که بستن مرزهای کشور به روی مسافران خارجی در ماه مارس نقش مهمی را در مهار ویروس کرونا ایفا کرد. آقای هانت همچنین به انجام آزمایش و ردیابی مبتلایان به عنوان دیگر عوامل کلیدی این موفقیت اشاره کرده است.

آقای هانت اذعان می‌کند که کنترل ویروس در ایالت ویکتوریا، چالش‌ برانگیز بوده است؛ اما در حال حاضر و با رعایت رهنمودهای بهداشتی از جمله فاصله‌گیری اجتماعی، شرایط رو به بهبود است.

سفرهای بین‌المللی به داخل و خارج از استرالیا تا سال آینده میلادی نیز محدود خواهد بود؛ اما نیوزیلندی‌ها می‌توانند در قالب آنچه به آن «حباب سفر ایمن» می‌گویند به نیوساوت‌ولز و مناطق شمالی سفر کنند.

اما با بالا رفتن مجدد شمار مبتلایان در دیگر نقاط جهان، بسیاری از استرالیایی‌ها نگران خانواده و دوستانشان در آن کشورها هستند.

با ادامه کاهش موارد ابتلا، شهر ملبورن که سخت‌ترین محدودیت‌ها را برای مهار ویروس اعمال کرده است از هفته آینده شاهد کاهش برخی از این محدودیتها خواهد بود.

پایتخت ایالت ویکتوریا، کانون شیوع ویروس استرالیا بوده است؛ اما مقامات می‌گویند اعمال محدودیتهای سخت‌گیرانه و خانه‌نشینی مردم بیش از ۱۰۰ روز، در مهار ویروس مؤثر بوده است.

با این حال، موارد جدید ابتلا همچنان نگران‌کننده است. مقامات بهداشتی چندی پیش و در پی ابتلای یک دانش‌آموز به «کووید-۱۹» به حدود ۱۴۰ هزار نفر از ساکنان سه حومه ملبورن پیامک هشداردهنده فرستادند و از آنها خواستند تا تست کرونا بدهند.

مقامات استرالیایی اذعان می‌کنند که هرچند این ویروس تحت کنترل درآمده است، تنها در صورت وجود یک واکسن ایمن و قابل اعتماد می‌توان موفقیت در‌ مهار آن را جشن گرفت.

XS
SM
MD
LG