لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

کادر درمانی آسیایی تبار آمریکا، علاوه بر کووید۱۹ با خطر تنفر نژادی روبرو هستند


شعار نفرت علیه آمریکایی‌های آسیایی تبار و تبار جزایر پاسیفیک را متوقف کنید در یک تظاهرات در شیکاگو پس از کشتار آتلانتا - ۲۰ مارس ۲۰۲۱
شعار نفرت علیه آمریکایی‌های آسیایی تبار و تبار جزایر پاسیفیک را متوقف کنید در یک تظاهرات در شیکاگو پس از کشتار آتلانتا - ۲۰ مارس ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالی که نبرد یکسال گذشته با بیماری کووید۱۹ برای کادر درمانی در سراسر آمریکا طاقت فرسا بوده است، این چالش بخصوص برای پرسنل آسیایی تبار که همچنان مجبور به کار کردن در میان موجی از حملات ضد آسیایی بوده اند - که از همه‌گیری ریشه گرفته - چند برابر شده است.

آستین چیانگ، پزشک آسیایی تبار متولد شهر ارواین کالیفرنیا، که والدینش ۱۰ سال پیش از به دنیا آمدن او از تایوان به آمریکا مهاجرت کردند می‌گوید: «سال گذشته، احساسات مختلط زیادی وجود داشت از همه‌گیری گرفته … [تا] مسائل مربوط به تبعیض نژادی. همه آنها با هم، سال گذشته را از بقیه سالها متفاوت کرده بود.»

دکتر چیانگ در توئیتی نوشته است: «چرا دروغ بگویم؛ پس از حوادث اخیر، سریع‌تر راه می روم که زود به خانه برسم و با دیگران چشم تو چشم نمی شوم.»

هفته گذشته، در همان روزی که شش زن آمریکایی آسیایی تبار و دو فرد دیگر در یک تیراندازی در شهر آتلانتای ایالت جورجیا آمریکا کشته شدند، گروه حامی «نفرت علیه مردم آمریکایی آسیایی‌تبار و تبار جزایر پاسیفیک را متوقف کنید» (Stop AAPI Hate) گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن بین ۱۹ مارس ۲۰۲۰ و ۲۸ فوریه ۲۰۲۱، نزدیک به ۳۸۰۰ مورد حوادث مرتبط با نفرت نژادی با هدف حمله به آمریکایی‌های آسیایی تبار و از تبار جزایر پاسیفیک (اقیانوس آرام) گزارش شده است. بیش از ۵۰۰ مورد از این حوادث از آغاز سال ۲۰۲۱ بود.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید۱۹ اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین شناسایی شد. از آن زمان به بعد، این ویروس به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است که طبق آمار مرکز منابع مربوط ویروس کرونای دانشگاه جانز هاپکینز بیش از ۳۰ میلیون نفر را در آمریکا بیمار کرده و جان بیش از نیم میلیون نفر را گرفته است.

بنا بر داده های جمع‌ آوری شده توسط مرکز مطالعات نفرت و افراط‌گرایی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، در ۱۶ شهر پر جمعیت آمریکا، حملات به آمریکایی‌های آسیایی تبار در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبلش نزدیک به ۱۵۰ درصد افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG