لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

گشایش دانشگاه آمریکایی در بغداد؛ امیدها برای پر کردن شکاف موجود در تحصیلات عالی عراق


محوطه دانشگاه «امریکن» در شهر بغداد، عراق - ۱۵ فوریه ۲۰۲۱
محوطه دانشگاه «امریکن» در شهر بغداد، عراق - ۱۵ فوریه ۲۰۲۱

بخش انگلیسی صدای آمریکا - عراق، از زمان حمله آمریکا به آن کشور برای سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳، از نظر تحصیلات عالی عقب افتاده است. مقامات دولتی معتقدند که وجود دانشگاه آمریکایی موسوم به «امریکن» که این هفته در بغداد افتتاح شد، برای تقویت وضعیت آموزش عالی در این کشور بسیار حیاتی است.

پردیس دانشگاه امریکن، با فضای سبز و دریاچه‌های مصنوعی که اردک‌ها در آن شنا می‌کنند، چشم اندازی کم‌‌نظیر‌ را در بغداد به وجود آورده است.

کاخ‌های سابق دوران حکومت صدام حسین به بخش‌های مختلف دانشگاه امریکن تبدیل شده اند و این وعده را می‌دهند که سیستم آموزشی به سبک ایالات متحده آمریکا پاسخگوی نیاز جوانان در حال رشد عراق خواهد بود.

مایکل مولنیکس، رئیس دانشگاه امریکن در بغداد در حال گفتگو با آسوشیتدپرس - ۱۶ فوریه ۲۰۲۱
مایکل مولنیکس، رئیس دانشگاه امریکن در بغداد در حال گفتگو با آسوشیتدپرس - ۱۶ فوریه ۲۰۲۱

مایکل مولنیکس، رئیس دانشگاه امریکن عراق در بغداد، روز دوشنبه یعنی یک روز پس از افتتاح رسمی دانشگاه، در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: «من بیشتر حس می‌کنم که شهردار یک شهر بزرگ هستم تا رئیس یک دانشگاه.»

منتقدان نسبت به طرح بودجه دانشگاه که به سرمایه‌گذاری یک تاجر با نفوذ عراقی بستگی دارد، همین‌طور نسبت دو تهدید بالقوه، یکی همه‌گیری ویروس کرونا و دیگری حملات گروه‌های مسلح، ابراز نگرانی کرده‌‌اند که شاید مراحل بعدی کار دانشگاه را به تاخیر بیاندازد.

با این‌ وجود، مسئولان دانشگاه همچنان در حال برنامه‌ریزی برای گسترش و بسط دادن بیشتر آن هستند.

از ۱۴ دانشکده دانشگاه امریکن در بغداد، این هفته تنها سه دانشکده باز شده است: دانشکده هنر و علوم، دانشکده تجارت، و دانشکده مطالعات بین‌المللی. گشایش پنج دانشکده دیگر، از جمله دانشکده‌های علوم بهداشتی و حقوق، برای پاییز برنامه‌ریزی شده است.

XS
SM
MD
LG