لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

جف بزوس بزرگ‌ترین کمک مالی جهان در سال گذشته را به یک سازمان غیرانتفاعی اهدا کرد


جف بزوس
جف بزوس

کمک ده میلیارد دلاری جف بزوس، بنیانگذار ‌و مدیرعامل شرکت آمازون، برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، بیشترین رقم اهدا شده در سال ۲۰۲۰ به یک‌ سازمان غیرانتفاعی در جهان بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جف بزوس، ثروتمندترین فرد جهان، سال گذشته در فهرست سالانه برترین‌های تارنمای «تاریخچه کمک‌های نیکوکارانه» نیز در صدر قرار گرفت.

او که به گفته نشریه «فوربز» ثروتی بیش از ۱۸۸ میلیارد دلار دارد، این هدیه ده میلیارد دلاری را صرف تأسیس صندوقی به نام «بزوس ارت» کرده است. هدف این نهاد غیرانتفاعی مقابله با تغییرات آب و هوایی است و تاکنون ۷۹۰ میلیون دلار به ۱۶ گروه و سازمان فعال در این زمینه کمک کرده است.

هرچند که هدیه مالی جف بزوس قابل توجه است، ولی جمع کلی ده کمک مالی بزرگ دیگر جهان به سازمان‌های غیرانتفاعی کاهش داشت و با ۲.۶ میلیارد دلار، به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۱ رسید.

این در حالی است که همه‌گیری ویروس کرونا و شرایط اقتصادی جهان در سال گذشته میلادی باعث افزایش ثروت میلیاردرها، به ویژه چهره‌های فعال در عرصه فناوری، شد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که میزان ثروت جف بزوس از ۱۸ مارس تا ۷ دسامبر سال ۲۰۲۰ حدود ۶۳ درصد افزایش یافت و از ۱۳۳ میلیارد دلار به ۱۸۴ میلیارد دلار رسیده است.

اما در فهرست «کرونیکل»، فیل نایت و همسرش پنی، دومین و سومین هدیه مالی برتر سال را پرداخت کردند. این زوج آمریکایی که ثروت آنها در این دوره زمانی حدود ۷۷ درصد افرایش یافته است، بیش از ۹۰۰ میلیون دلار به بنیاد «نایت» و ۳۰۰ میلیون دلار به دانشگاه اورگان اهدا کردند.

فرد کامر، بنیانگذار شرکت ساختمانی «اچ‌بی‌ایی کورپریشن»، نیز همراه با همسرش جون، ۳۰۰ میلیون دلار برای ایجاد بنیادی جهت حمایت از برنامه‌های دانشگاه علم و تکنولوژی میزوری هزینه کردند.

مارک زاکربرگ
مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیسبوک، و همسرش پریسیلا چان، چهارمین کمک مالی بزرگ سال را اهدا کردند. آنها ۲۵۰ میلیون دلار به مرکز فناوری و زندگی مدنی که در زمینه مسائل مربوط به امنیت رأی‌گیری در انتخابات سال ۲۰۲۰ فعال است، کمک کردند.

مارک زاکربرگ که براساس برخی گزارش‌ها، ثروتش در این دوره زمانی تقریبا دو برابر شد و به ۱۰۵ میلیارد دلار رسیده است، با انتقادات گسترده‌ای در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا مواجه بود و برای پاسخگویی درباره عملکرد این غول شبکه‌های اجتماعی به کنگره آمریکا فراخوانده شد.

آرتور بلانک، از بنیان‌گذاران فروشگاه‌های زنجیره‌ای «هوم دیپو»، در جایگاه پنجم این فهرست قرار گرفت. او از طریق بنیاد خیریه خود، ۲۰۰ میلیون دلار برای ساخت یک بیمارستان جدید به مرکز بهداشتی کودکان در آتلانتا اهدا کرد.

در این فهرست سالانه اسامی چهره‌های ‌دیگری مانند استیون راس، دیوید رو و همسرش باربارا، جرج و رنه کارفانکل، برنارد مارکوس، و چارلز شواب و همسرش نیز دیده می‌شوند.

تارنمای تاریخچه کمک‌های انساندوستانه، در ماه فوریه فهرست بزرگ‌ترین اهداکنندگان مالی جهان را منتشر خواهد کرد که شامل کمک‌های انباشته است و هدایای شخصی را در بر نمی‌گیرد.

XS
SM
MD
LG