لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

نگاهی به برگزاری اسکار ۹۳؛ نارضایتی تماشاگران از اجرای مراسم امسال  


عوامل و دست اندرکاران فیلم سرزمین آواره ها
عوامل و دست اندرکاران فیلم سرزمین آواره ها

برگزاری نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار در لس آنجلس، با واکنش‌های متفاوتی از سوی تماشاگران و منتقدین هنری همراه بود. علی‌رغم اینکه اجرای زنده و حضور نامزدها در محل یا از طریق ارتباط تصویری، شور و هیجان بیشتری داشت، ولی برخی از تغییرات و نوآوری‌های تهیه کنندگان با انتقاداتی مواجه شد.

شبکه خبری «فاکس» یکی از رسانه‌هایی بود که برخی از این انتقادات را بازتاب داد.

در بخش معرفی نامزدهای جوایز ، در اکثر شاخه‌ها بر خلاف دوره‌های پیشین، کلیپ تصویری پخش نشد، و مجری به تنهایی به معرفی نامزدها پرداخت، که در برخی از موارد طولانی و خسته‌کننده بود.

نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار
نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار

در این دوره، ترانه‌های نامزد اسکار در یک برنامه ویژه جداگانه پخش شد تا از فشردگی مراسم اصلی کاسته شود. به عقیده بسیاری این تصمیم درست نبود، و فقدان موسیقی از جذابیت برنامه اصلی کاست.

هر چند که محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، باعث‌ شد تا تهیه‌کنندگان، مجبور به ایجاد تغییرات عمده‌ای در برگزاری برنامه باشند، ولی عدم خلاقیت و نوآوری، باعث نارضایتی تماشاگرانی شد که به عقیده آنها شاهد مراسمی «کسالت‌آور» بودند.

هر سال جایزه بهترین فیلم‌ که مهمترین جایزه اسکار است، در پایان برنامه اهدا می‌شود، ولی امسال جوایز بهترین بازیگران زن و مرد به بخش پایانی منتقل شد، که به عقیده بسیاری، تصمیم منطقی نبود.

این در حالی است که به گفته برخی از نشریات هنری، تهیه‌کنندگان‌ تصور می‌کردند که این جایزه به چدویک بوزمن بازیگر فقید آمریکایی می‌رسد، و سخنان تأثیرگذار همسرش در پایان برنامه، حسن ختامی بهتری برای اسکار خواهد بود.

چدویک بوزمن
چدویک بوزمن

ولی اهدای جایزه به آنتونی هاپکینز، که بزرگ‌ترین غافلگیری مراسم امسال نیز بود، این سناریو را خراب کرد؛ چرا که این بازیگر ولزی در مراسم شرکت نداشت، و برنامه بدون‌ هیچ لحظه باشکوه و هیجان‌‌انگیزی به پایان رسید.

آنتونی هاپکینز، با انتشار ویدئوی کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی، ضمن قدردانی از چدویک بوزمن، گفت که دریافت این جایزه برای خود او نیز غیرمنتظره بوده است.

در همین حال برخی نیز از اهدای جایزه بهترین بازیگر زن به فرانسیس مک‌دورمند انتقاد کردند و انتظار داشتند تا این جایزه نصیب آندرا دی برای فیلم «آمریکا علیه بیلی هالیدی» شود.

البته برندگان جوایز اسکار با آرای اعضای انجمن‌های تخصصی خود انتخاب می‌شوند و آکادمی نقشی در این فرآیند ندارد.

هرچند که هنوز تعداد بیننده‌های نود و‌ سومین مراسم اسکار بصورت رسمی اعلام‌ نشده است، ولی احتمالا یکی از کم بیننده‌ترین برنامه‌های سال‌های اخیر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG