لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۸

مایکل وایت: رژیم ایران ستمگر، اخاذ، و تروریستی است


US navy veteran Michael White Meet Trump White house
US navy veteran Michael White Meet Trump White house

مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که مدت ۶۸۳ روز به ناحق توسط رژیم ایران زندانی شده بود و در ماه ژوئن در نتیجه مذاکرت دولت ترامپ آزاد شد، دوشنبه در دیدار با پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید و در جریان اولین شب مجمع ملی حزب جمهوریخواه، سختی‌ها و رنج‌هایی که متحمل شده بود را بازگو کرد.

آقای وایت در جلسه‌ای با حضور ۵ گروگان سابق دیگر که در دوران دولت ترامپ از زندان‌های خارج آزاد شدند، به پرزیدنت ترامپ گفت «حضورم در این جا باعث افتخار من است. ملاقات حضوری با شما مایه افتخار من است.»

وایت گفت: «من به کشور ایران سفر کردم و مشخص شد که یک تله بسیار بزرگ بود و من در آن جا بازداشت شدم. من در دستگاه بیدادگر قضایی آنها سختی‌های زیادی کشیدم.»

وایت به پرزیدنت ترامپ گفت: «[رژیم] ایران یک رژیم ستمگر، اخاذ، تروریستی است - شما می دانید من چه می گویم - ولی کاری که شما کردید آقا، این بود که توانستید من را در کمترین زمان ممکن از آن زندان خارج کنید. فوق العاده بود.»

پرزیدنت ترامپ در سخنانش گفت که دولت او «سخت تلاش کرد» تا آزادی گروگان های آمریکایی حاصل شود.

پرزیدنت ترامپ تاکید کرد: «ما بیش از ۵۰ گروگان را از ۲۲ کشور مختلف بازگرداندیم.»

وایت، یک عضو سابق ۴۸ ساله نیروی دریایی آمریکا، ژوئیه ۲۰۱۸ برای دیدن زنی که می‌گفت دوست دخترش است، به ایران رفت. در ژانویه ۲۰۱۹ دولت ایران تایید کرد که وایت در شهر مشهد بازداشت شده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، وایت از سال ۲۰۱۸ زندانی شده بود و یک محکومیت ۱۳ ساله را سپری می‌کرد.

به گزارش سی.ان.ان، وایت در دسامبر ۲۰۱۹ در جریان یک مکالمه تلفنی شرایطش در زندان مشهد را توصیف کرد. او گفت: «آنها برای این که من را تحت فشار بگذارند، همه کار کرده‌اند.»

وایت گفت: «آنها من را در انفرادی قرار دادند. آنها بارها من را در شرایط زجرآوری - مانند محرومیت از غذا و آب - قرار دادند.»

XS
SM
MD
LG