لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۷

اشاره مشاور امنیت ملی کاخ سفید به برنامه‌های هفته آینده مقامات دولت جو بایدن 


جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران از سفرش به همراه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، به شهر آنکورج در ایالت آلاسکا، برای دیدار با همتایان چینی خبر داد.

این مقام ارشد امنیتی دولت پرزیدنت بایدن گفت که این سفر با هدف تثبیت توان برتر آمریکا در سیاست خارجه نسبت به همه رقبا انجام می‌شود.

او گفت که پشتوانه این سیاست، اقدامات پنجاه روز گذشته دولت پرزیدنت بایدن، از جمله تصویب قانون نجات آمریکا است که رشد اقتصادی بزرگتری را نسبت به بقیه رقبا برای آمریکا به دنبال خواهد داشت.

به گفته او احیای مناسبات با اروپا، ریاست دوره‌ای آمریکا بر شورای امنیت که منجر به صدور بیانیه شدید اللحنی علیه میانمار شد، و همچنین اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه در واکنش به مسمومیت یکی از رهبران اپوزیسیون این کشور همگی نشان از برتری مجدد آمریکا در عرصه جهانی دارد و این امر پشتوانه گفتگوهای او و وزیر خارجه با مقامات چینی خواهد بود.

آقای سالیوان همچنین به سفر هفته آینده وزیران خارجه و دفاع آمریکا برای دیدار و گفتگو با همتایانشان در کره جنوبی و ژاپن اشاره کرد و افزود که لوید آستن، وزیر دفاع آمریکا، پس از آن دیدارها به هند سفر خواهد کرد.

هند در اواخر سال گذشته میلادی در چندین نوبت در نوار مرزی خود درگیری نظامی مستقیم با چین داشت که منجر به تلفات جانی سنگین‌تری در طرف هندی شده بود.

او همچنین گفت که رهبران چهار کشور گروه موسوم به «کواد» که امروز به صورت مجازی به میزبانی پرزیدنت بایدن گفتگو کردند، اقدامات چین را چالش پیش رو دانستند.

به گفته آقای سالیوان، نخست وزیران ژاپن، استرالیا، و هند به همراه پرزیدنت بایدن درباره دیگر چالش‌های جهانی مانند تغییرات اقلیمی و مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹ نیز گفتگو کردند و قرار شد با بهره گیری از فن آوری و دانش و سرمایه گذاری آمریکا و ژاپن و شرکت‌های دارویی هند، و توان لجستیکی استرالیا، یک میلیارد دز انواع واکسن ضد کرونا را تا پایان سال ۲۰۲۲ برای مصرف در منطقه آسیا–اقیانوسیه تولید و توزیع کنند.

گروه موسوم به «کواد» علاوه بر آمریکا شامل کشورهای ژاپن، هند، و استرالیا است.

XS
SM
MD
LG