لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۲

ایالت‌های غربی آمریکا با نخستین مورد قطع آب فدرال مواجه می‌شوند


دریاچه مید

مقامات ایالات متحده روز دوشنبه نخستین مورد کمبود آب رودخانه‌ای را که نیازهای ۴۰ میلیون نفر از ساکنان مناطق غربی کشور را تأمین می‌کند، اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال خشکسالی شدید این کمبود ممکن است که سال آینده باعث قطع سهمیه آب برخی از کشاورزان ایالت آریزونا شود.

سطح آب در بزرگ‌ترین مخزن آب رودخانه کلرادو - یعنی دریاچه «مید» - به پایین‌تر سطح خود رسیده است. در امتداد دریاچه، یک حلقه سفیدرنگ از مواد معدنی دیده می‌شود و نشان‌ می‌دهد که سطح آب در گذشته چه قدر بالا بوده است.

کمبود آب برای این مناطق که با افزایش جمعیت و خشکسالی روبرو است و با گرم شدن هوا و خشکی ناشی از تغییرات آب و هوایی تشدید می‌شود، چالش بزرگی است.

ایالت‌ها، شهرها، ‌کشاورزان، و دیگران طی سال‌های اخیر منابع آب مصرفی خود را متنوع کرده‌اند و این امر امکان آسیب‌های احتمالی را تا حد زیادی کاهش داده است. با این حال در صورت تداوم یا تشدید شرایط کنونی، کمبود آب در سال‌های آینده بیشتر احساس خواهد شد.

دریاچه مید با ساخت سد هوور در دهه ۱۹۳۰ شکل گرفت. این‌ یکی از چندین مخزن ذخیره آب ساخته شده بر بستر رودخانه کلرادو است و آب مورد نیاز برای مصرف خانگی، آبیاری مزارع، و آب مورد استفاده برای تولید برق در ایالت‌های آریزونا، کالیفرنیا، نوادا، نیومکزیکو، یوتا، وایومینگ، و بخش‌هایی از مکزیک را تأمین می‌کند.

سد هوور
سد هوور

سطح آب در دریاچه مید و دریاچه پاول، دو مخزن بزرگ این رودخانه، سال‌ها است در حال کاهش بوده و این روند حتی سریعتر از پیش‌بینی‌های کارشناسان ادامه داشته است.

گرمای هوا و آب شدن کمتر برف در فصل بهار، میزان جریان آب از کوه‌های راکی را کاهش داده است. این رودخانه که سرچشمه آن در کوه‌های راکی است، با طی مسیری به طول ۲۳۳۴ کیلومتر به سمت جنوب غربی کشور، در نهایت به خلیج کالیفرنیا می‌رسد.

به گفته سارا پورتر، مدیر مرکز سیاست‌گذاری آب در دانشگاه ایالتی آریزونا، شرایط به گونه‌‌ای است که باید دید «چگونه می‌توانیم با آب کمتر به شکوفایی ادامه دهیم، و این بسیار دردناک است.»

آب ذخیره شده در دریاچه مید و دریاچه پاول از طریق توافق‌های قانونی بین هفت ایالت حوزه رودخانه کلرادو، دولت فدرال، مکزیک، و مناطق دیگر تقسیم می‌شود. این‌ توافق‌ها حقابه هر یک از آنها، و نیز ترتیب و میزان چشم‌پوشی آنها از بخشی از سهم آب دریافتی‌شان در زمان کمبود را تعیین کرده است.

بر اساس یک برنامه احتمال خشکسالی در سال ۲۰۱۹، آریزونا، نوادا، کالیفرنیا، و مکزیک موافقت کرده بودند که برای حفظ سطح آب دریاچه مید، از دریافت سهم آب خود صرف‌نظر کنند. با این حال، این اقدامات داوطلبانه نیز تأثیر چندانی در جلوگیری از پایین آمدن سطح آب دریاچه نداشته است.

XS
SM
MD
LG