لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۶

جمهوریخواه کهنه‌کار همزمان با انتخابات درون‌حزبی در هشت ایالت شکست خورد


استیو کینگ، نماینده جمهوریخواه ایالت آیوا. ۲۶ ژانویه ۲۰۱۹
استیو کینگ، نماینده جمهوریخواه ایالت آیوا. ۲۶ ژانویه ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ رای دهندگان آمریکایی، با وجود بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعتراضات سراسری شدید به مرگ یک مرد سیاهپوست در بازداشت پلیس، روز سه شنبه در هشت ایالت آمریکا و نیز در پایتخت کشور در صف رای گیری ایستادند و به نامزدهای مورد نظر خود برای کرسی های مجلس نمایندگان و سنا رای دادند.

یکی از قابل توجه ترین رای گیری ها در ایالت آیووا اتفاق افتاد که طی آن استیو کینگ، قانونگذار پرسابقه محافظه کار، در کسب دوباره کرسی خود در برابر سناتور ایالتی رندی فینسترا ناکام ماند. کینگ از سال ۲۰۰۳ که پا به کنگره گذاشت به دلیل مخالفت با سقط جنین و اظهارنظرهای نژادپرستانه، به خصوص در باره مهاجران بدون مدرک اقامت، مورد انتقاد قرار داشت. رهبران جمهوریخواه در کنگره پس از حمایت استیو کینگ از سفیدبرترپنداران او را در ژانویه ۲۰۱۹ از مسئولیت‌هایش در کمیته‌های مجلس نمایندگان محروم کرده بودند.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توییتی پیروزی رندی فینسترا در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان را به او تبریک گفت.

ولری پلیم

ولری پلیم، مامور پیشین سی آی ای. ۲۲ اکتبر ۲۰۱۸
ولری پلیم، مامور پیشین سی آی ای. ۲۲ اکتبر ۲۰۱۸

ولری پلیم، مامور سابق سی آی ای، که هویتش توسط مشاور ارشد دیک چینی، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، فاش شده بود، در برابر ترزا لجر فرناندز، وکیل حقوق مدنی، در نیومکزیکو شکست سنگینی را متحمل شد.

ترزا لجر فرناندز، نامزد حزب دموکرات در ایالت نیومکزیکو، در حال تبلیغات انتخاباتی. ۲ ژوئن ۲۰۲۰
ترزا لجر فرناندز، نامزد حزب دموکرات در ایالت نیومکزیکو، در حال تبلیغات انتخاباتی. ۲ ژوئن ۲۰۲۰

فرگوسن تاریخ ساز شد

در شهر فرگوسن در ایالت میزوری رای دهندگان با حمایت از الا جونز برای اولین بار یک زن و یک آمریکایی آفریقایی تبار را به عنوان شهردار انتخاب کردند.

فرگوسن در سال ۲۰۱۴ در جریان تیراندازی مرگبار به مایکل براون، نوجوان آفریقایی تبار، در درگیری با یک افسر پلیس سفیدپوست، صحنه اعتراضات به بدرفتاری های پلیس با سیاهپوستان شد.

بایدن به کسب نامزدی حزب دموکرات نزدیک‌تر شد

جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، پس از پیروزی در چند ایالت دیگر در روز سه شنبه به حد نصاب لازم برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نزدیک تر شد. بایدن پس از پیروزی در انتخابات درون حزبی کارولینای جنوبی، با تکیه بر حمایت سیاهپوستان، در مسیر پیروزی های پیاپی قرار داشته است.

XS
SM
MD
LG