لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۲

کامالا هریس : تمرکز باید بر تخلیه افغانستان باقی بماند 


کامالا هریس
کامالا هریس

کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری آمریکا دوشنبه تأکید کرد ایالات متحده باید تمرکز خود را بر تخلیه آمریکایی‌ها و افغانستانی‌های آسیب‌پذیر حفظ کند و نباید طرح پرسش‌هایی درباره دلایل خروج آشفته آمریکا از افغانستان این تمرکز را بر هم بزند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم هریس که در یک کنفرانس خبری در سنگاپور سخن می‌گفت، از پاسخگویی به پرسش‌هایی درباره اینکه آمریکا برای خروج از افغانستان چه کار متفاوتی می‌توانست انجام دهد خودداری کرد. او با اشاره به اینکه هیچ تردیدی درباره لزوم تجزیه و تحلیل رویدادهای افغانستان وجود ندارد، گفت که در حال حاضر باید بر تخلیه آمریکایی‌ها و افغانستانی‌های آسیب‌پذیر، از جمله زنان و کودکان تمرکز داشت.

کامالا هریس در جریان ملاقات دو ساعته خود با لی هسینگ لونگ نخست وزیر سنگاپور درباره همه‌گیری ویروس کرونا، امنیت سایبری، همکاری در زمینه زنجیره عرضه و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند. با این حال بخش عمده‌ای از پرسش‌های مطرح شده در کنفرانس خبری آنها پیرامون خروج آمریکا از افغانستان، و‌ نگرانی‌ها درباره تعهدات ایالات متحده در قبال متحدانش در سطح جهان بود.

سفر این هفته خانم هریس به سنگاپور و ویتنام، نخستین سنجش واقعی میزان توانایی دولت بایدن در اطمینان بخشیدن به متحدان اصلی خود در تصمیم‌گیری‌ محسوب می‌شود.

لی هسینگ لونگ، نخست وزیر سنگاپور ضمن حمایت کشورش از خروج آمریکا از افغانستان، از تلاش‌های ایالت متحده برای مبارزه با تروریسم در افغانستان قدردانی کرد. او همچنین گفت آمریکا می‌تواند از هواپیمای ترابری نیروی هوایی سنگاپور برای کمک به عملیات تخلیه در کابل استفاده کند.

سفر معاون ریاست جمهوری آمریکا به جنوب شرقی آسیا که پس از سنگاپور در ویتنام ادامه خواهد داشت، با هدف گسترش همکاری‌ با این دو کشور، و مقابله با نفوذ فزاینده چین در منطقه صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG