لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۸

یک هیئت منصفه فدرال در آمریکا دو ایرانی را به نقض تحریم‌ها متهم کرد


وزارت دادگستری آمریکا دوشنبه این خبر را اعلام کرد.
وزارت دادگستری آمریکا دوشنبه این خبر را اعلام کرد.

یک هیات منصفه فدرال در لس‌آنجلس دو ایرانی را به دست داشتن در توطئه‌ای برای تهیه و صدور غیرقانونی سرورهای کامپیوتری به ایران، متهم کرد.

طبق بیانیه‌ای که وزارت دادگستری آمریکا دوشنبه هفتم مهر ماه منتشر کرد، ابراهیم آزادگان ۴۲ ساله و علیرضا الوندی ۴۵ ساله در ارتباط با نقض تحریم‌های ایران با ارتکاب جرائمی چون تبانی، کلاهبرداری الکترونیک، قاچاق کالا به خارج از ایالات متحده، و پولشویی، متهم شدند.

طبق این کیفرخواست، آزادگان و الوندی، به همراه فردی به نام جانی تورینو ساکن دینا پوینت در اورنج کانتی در کالیفرنیا، و شرکت تجهیزات اسپکترا، از ژانویه ۲۰۱۳ تا ژوئیه ۲۰۱۷ تلاش کردند بدون اخذ مجوز از دولت ایالات متحده، سرورهای کامپیوتر به ایران بفرستند.

این بیانیه می‌گوید این سرورها کاربرد دوگانه دارند و در فعالیت‌های نظامی یا راهبردی نیز به کار می‌روند. متهمان این پرونده به دروغ گفته بودند که مقصد این سرورها کشور اسلوونی است، در حالی که نیت آن‌ها فرستادن آن به بانک ملت در ایران بوده است.

این دو شهروند ایرانی به احتمال زیاد ساکن ایران هستند.

ایالات متحده بارها نسبت به پیامدهای نقض تحریم‌ها و محدودیت‌های وضع شده علیه ایران هشدار داده است. آمریکا همچنین فعالیت‌های مخرب عوامل رژیم حاکم بر ایران در فضای مجازی را خطری برای امنیت سایبری جهانی دانسته و ضرورت عدم دستیابی آن رژیم به فناوری‌های پیشرفته آمریکایی را یادآور شده است.

وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۷ شهریور با انتشار بیانیه‌ای نسبت به خطرات و تهدیدات رژیم جمهوری اسلامی علیه امنیت سایبری ایران و جهان، هشدار داد و گفت: «عوامل سایبری با انجام حملات رایانه‌ای و کارزارهای بدافزاری علیه هر آن که دشمن انگاشته می‌شود - از جمله دولت‌های خارجی و سایر افرادی که وزارت اطلاعات آنها را تهدید به شمار می‌‌آورد - اهداف امنیت ملی [رژیم جمهوری اسلامی] ایران و اهداف استراتژیک وزارت اطلاعات را پیش می‌برند.»

وی تاکید کرد: «ایالات متحده آمریکا در افشای این تهدیدها و محافظت از میهن‌مان، دوستان‌مان، و متحدان‌نان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG