لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

آمریکا: تصمیم ترکیه برای تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد «ناامیدکننده» بود


State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)
State Department Spokesperson Morgan Ortagus attends a press conference at the State Department, Wednesday, June 24, 2020 in Washington. (Mandel Ngan/Pool via AP)

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصمیم دولت ترکیه برای تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد را «ناامیدکننده» خواند.

رجب طیب اردوغان ضمن نامیدن این بنای تاریخی به عنوان مسجد، همچنین گفته دو هفته دیگر دراین مسجد نماز جمعه برگزار می‌کند.

ساخت ایاصوفیه در سال ۵۳۷ میلادی توسط ژوستینین یکم، امپراتور رم شرقی تکمیل شد و قرن‌ها بزرگترین کلیسای جهان بود. ایاصوفیه پس از آن که به تصرف نیروهای سلطان محمد فاتح، شاه عثمانی رسید، از کلیسا به یک مسجد تبدیل شد.

مصطفی کمال آتاتورک در سال ۱۹۳۴ پس از تشکیل حکومت سکولار در ترکیه، ایاصوفیه را به یک موزه تبدیل کرد. میلیون‌ها نفر از سراسر جهان هر سال از آن موزه بازدید می‌کنند.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، از ترکیه خواسته بود که وضعیت ایاصوفیه را به عنوان یک موزه حفظ کند.

یونان نیز گفته بود که تبدیل ایاصوفیه به مسجد می تواند منجر به «شکاف عظیم احساسی» میان ترکیه با کشورهای مسیحی شود.

دیوان اداری ترکیه روز جمعه ۲۰ تیر ماه مسیر تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد را هموار کرد. به گزارش سی‌ان‌ان، این دیوان تصمیم سال ۱۹۳۴ برای تبدیل مسجد به موزه را باطل دانسته است.

پس از این حکم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، با وجود برخی مخالفت های جهانی، فرمانی را امضا کرد که اجازه می دهد ایاصوفیه به عنوان یک مسجد مورد استفاده قرار بگیرد. اردوغان سپس در توئیتر این موضوع را «تبریک» گفت.

به گزارش رویترز، پیشتر یونسکو اعلام کرده بود که هرگونه تغییر وضعیت ایاصوفیه باید به اطلاع آن سازمان برسد و مورد بررسی کمیته میراث جهانی قرار بگیرد. ایاصوفیه جزء میراث جهانی یونسکو است.

XS
SM
MD
LG