لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

اشاره پرزیدنت ترامپ به ایران در سخنرانی دوشنبه شب: ما قاسم سلیمانی تروریست شماره یک جهان را از بین بردیم 


President Donald Trump speaks at a campaign rally, Monday, Oct. 19, 2020, in Prescott, Ariz. (AP Photo/Matt York)
President Donald Trump speaks at a campaign rally, Monday, Oct. 19, 2020, in Prescott, Ariz. (AP Photo/Matt York)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در دو سخنرانی جداگانه به خروج از توافق هسته‌ای با ایران و حذف قاسم سلیمانی اشاره کرد.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه شب ۲۸ مهرماه در شهر توسان در ایالت آریزونا در بخشی از سخنانش گفت:‌ «ما تروریست شماره یک در جهان و عامل کشتار نیروهای نظامی آمریکایی و خیلی‌های دیگر را از بین برداشتیم. سلیمانی دیگر مرده است. از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبلی با ایران خارج شدم. ۱۵۰ میلیارد دلار که ۱.۸ میلیارد آن به شکل نقدی بود، به آن‌ها دادیم. معامله خوبی نبود آن‌هم برای توافقی که به خودی خود، همین روزها تمام می‌شد.»

پرزیدنت ترامپ در جمع حامیان خود در شهر توسان در ایالت آریزونا.
پرزیدنت ترامپ در جمع حامیان خود در شهر توسان در ایالت آریزونا.

ساعاتی پیش از این سخنرانی، رئیس جمهوری آمریکا در یک سخنرانی دیگر نیز در شهر پرسکت در ایالت آریزونا، باز به ایران اشاره کرد و گفت: «ما عامل کشتار گسترده نظامیان آمریکایی، خیلی از نظامیان دیگر و مردم را از بین بردیم. سلیمانی مرده است. من از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار دولت قبلی با ایران بیرون آمدم.»

پرزیدنت ترامپ در روز جمعه ۲۵ مهر در جریان دو گردهمایی انتخاباتی جداگانه در دو ایالت مختلف نیز به ایران اشاره کرد. او در فلوریدا گفته بود: «وقتی ما (انتخابات را) ببریم، نخستین تماسی که من دریافت خواهم کرد، از طرف ایران خواهد بود، چون اقتصاد آنها به دلیل تحریم‌ها سمت جهنم می‌رود، و آنها خواهند گفت که بیایید توافق کنیم. اولین تماس تلفنی من، اگر ما ببریم، از طرف رهبر ایران خواهد بود که می گوید بیایید توافق کنیم. اقتصاد آنها تکه پاره شده است. تولید ناخالص داخلی آنها اکنون ۲۷ درصد پایین رفته است.»

XS
SM
MD
LG