لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۶

پرزیدنت ترامپ در یک روز دو بار به ایران اشاره کرد: برای توافق تماس خواهند گرفت


پرزیدنت ترامپ در جورجیا
پرزیدنت ترامپ در جورجیا

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۵ مهر در جریان دو گردهمایی انتخاباتی جداگانه در دو ایالت مختلف به ایران اشاره کرد.

پرزیدنت ترامپ ابتدا در جمع هواداران خود در فلوریدا از میان برداشتن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس توسط نیروهای آمریکایی در عراق و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ را به عنوان دو دستاورد عمده دولت خود در عرصه سیاست خارجی یاد کرد.

وی گفت: ما تروریست شماره یک جهان که بسیاری را کشته و جان تعداد زیادی از نیروهای نظامی ما را گرفته بود را از میان برداشتیم؛ قاسم سلیمانی مرده است. یکی از بزرگترین چیزهایی که تاکنون در خاورمیانه اتفاق افتاده است. خیلی از مردم حتی نمی‌توانند آن را باور کنند.

پرزیدنت ترامپ همچنین گفت: من از توافق فاجعه‌بار دولت قبلی خارج شدم، (توافقی که) ۱۵۰ میلیارد دلار، یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار پول نقد (نصیب ایران کرد)، از توافق فاجعه‌بار هسته‌ای ایران خارج شدم. و می‌دانید چه خواهد شد؟ وقتی ما (انتخابات را) ببریم، نخستین تماسی که من دریافت خواهم کرد، از طرف ایران خواهد بود، چون اقتصاد آنها به دلیل تحریم‌ها سمت جهنم می‌رود، و آنها خواهند گفت که بیایید توافق کنیم.

نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات سوم نوامبر در مراسم دیگری در ایالت جورجیا نیز گفت: اولین تماس تلفنی من، اگر ما ببریم، از طرف رهبر ایران خواهد بود که می گوید بیایید توافق کنیم. اقتصاد آنها تکه پاره شده است. تولید ناخالص داخلی آنها اکنون ۲۷ درصد پایین رفته است.

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد: من تا به حال چنین چیزی نشنیده‌ام، اما شما می‌دانید که ما می‌خواهیم آنها اوضاعشان خوب باشد، اما آنها هرگز نمی‌توانند سلاح هسته‌ای داشته باشند.

پرزیدنت ترامپ پیش از این نیز در جریان سخنرانی‌های انتخاباتی خود بارها به ایران اشاره کرده و گفته که رژیم ایران حتما برای توافق پیشقدم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG