لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۸

پرزیدنت ترامپ: اگر مجمع گزینندگان به جو بایدن رای دهد، کاخ سفید را ترک خواهم کرد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در کنفرانس ویدئویی روز شکرگزاری (پنجشنبه ۶ آذر)
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در کنفرانس ویدئویی روز شکرگزاری (پنجشنبه ۶ آذر)

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۶ آذر گفت که اگر مجمع گزینندگان به جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب، رای بدهد، او کاخ سفید را ترک خواهد کرد.

پرزیدنت ترامپ در روز شکرگزاری ضمن بیان این مطلب که در شرایط کنونی قبول کردن این موضوع برایش دشوار است، از پاسخ دادن به این‌ پرسش که آیا در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت خواهد کرد، امتناع کرد.

رئیس جمهوری آمریکا با این حال بار دیگر بدون ارائه مدرک مشخصی مبنی بر وقوع تخلفات گسترده در رای‌گیری، تاکید کرد که «این انتخابات یک تقلب» بوده است.

پرزیدنت ترامپ پیش از این، از طریق کنفرانس ویدیویی با اعضای ارتش ایالات متحده به مناسبت فرا رسیدن تعطیلات روز شکرگزاری گفت‌وگو کرده بود.

رسانه‌های آمریکا چند روز بعد از انتخابات ۳ نوامبر (۱۳ آبان) اعلام کردند که جو بایدن موفق شده است ۳۰۶ رأی مجمع گزینندگان (مجمع یا کالج الکترال) - بیش از حد نصاب ۲۷۰ رای که برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری لازم است - را به دست آورد. جو بایدن همچنین با کسب بیش از ۸۰ میلیون رای مستقیم مردمی، شش میلیون رأی بیشتر از پرزیدنت ترامپ کسب کرده است.

روند تائید رسمی انتخابات چند هفته طول می‌کشد و مجمع گزینندگان در ۱۴ دسامبر تشکیل جلسه می‌‌دهد تا نتیجه را به شکل رسمی اعلام کند. با این حال، پرزیدنت ترامپ تاکنون از پذیرش شکست خودداری کرده و در چند ایالت روند چالش حقوقی نتایج انتخابات را دنبال کرده است. با این حال او هفته گذشته، و به دنبال فشارهای فزاینده از سوی هم حزبی‌های جمهوریخواه خود، موافقت کرد که پروتکل‌های اولیه انتقال قدرت آغاز شود.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر این که اگر مجمع گزینندگان به بایدن رای دهد، او کاخ سفید را ترک خواهد کرد، گفت: «من قطعا این کار را خواهم کرد. من قطعا این کار را خواهم کرد و شما هم این را می‌دانید.»

او گفت: «اما من فکر می کنم که از حالا تا ۲۰ ژانویه اتفاقات زیادی رخ خواهد داد. ... تقلب‌های گسترده‌ای کشف شده است. ما شبیه به یک کشور جهان سومی هستیم.»

با این وجود تلاش‌های پرزیدنت ترامپ و دستیارانش برای لغو نتایج در ایالت های اصلی، چه از طریق طرح دعوی در دادگاه و چه با فشار آوردن بر قانون‌گذاران ایالتی، تاکنون به نتیجه نرسیده است.

XS
SM
MD
LG