لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

آمریکا دو وزیر سابق لبنان را تحریم کرد؛ مایک پمپئو: حزب‌الله برای بقا به نظام سیاسی فاسد نیاز دارد


مایک پمپئو و استیون منوشن، وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا، به این تحریم‌ واکنش نشان دادند.
مایک پمپئو و استیون منوشن، وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا، به این تحریم‌ واکنش نشان دادند.

دفتر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، موسوم به اوفک، دو وزیر سابق لبنان را به اتهام حمایت از حزب‌الله و ارتکاب فساد تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور منتشر شد، اعلام کرد: «تحریم یوسف فنيانوس و علی حسن خلیل نشانگر آن است که چگونه برخی از سیاستمداران لبنانی از طریق همدستی با حزب الله به ضرر مردم لبنان کار کرده‌اند.»

استیون منوشن، وزیر خزانه داری آمریکا درباره این تحریم گفت: «فساد در لبنان گسترده شده است و حزب الله از نظام سیاسی برای گسترش نفوذ مخرب خود استفاده کرده است. آمریکا از درخواست‌‌های مردم لبنان برای ایجاد اصلاحات حمایت می‌کند و به استفاده از اختیارات خود برای هدف قرار دادن کسانی که [مردم لبنان] را سرکوب و از آنها سوءاستفاده می‌کنند، ادامه می‌دهد.»

در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین آمده است که انفجار ماه گذشته میلادی در بندر بیروت اجرای درخواست‌های مردمی را ضروری‌تر کرده است و آمریکا قاطعانه از این درخواست‌های مردم لبنان حمایت می‌کند.

واکنش مایک پمپئو: حزب الله برای بقا به فساد نیاز دارد

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ جداگانه‌ای اعلام کرد: «امروز ایالات متحده دو وزیر سابق لبنان به نام‌های یوسف فینیانوس و علی حسن خلیل را بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ به دلیل حمایت مادی از حزب‌الله ... تحریم می‌کند. [حزب‌الله] توسط ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی و یک تروریست جهانی به طور ویژه معین‌‌شده، تعیین شده است.»

در این بیانیه آمده است که این دو وزیر سابق در زمان عهده‌دار بودن سمت وزارت در کابینه لبنان، به حزب‌الله کمک‌های سیاسی و اقتصادی ارائه کرده بودند. برای نمونه، آنها اطمینان حاصل می‌کردند شرکت‌های تحت مالکیت حزب‌الله برنده قراردادهایی به ارزش میلیون‌ها دلار می‌شوند و همچنین از وزارتخانه‌های دولتی به نهادهای مرتبط با حزب‌الله پول منتقل می‌کردند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «حزب‌الله برای بقای خود به نظام سیاسی فاسد لبنان وابسته است. هرکسی که به پیشبرد منافع سیاسی یا اقتصادی حزب‌الله کمک کند، به از بین بردن واپسین بقایای حکومت‌داری موثر و تسهیل تامین مالی تروریسم گام برداشته است. مردم لبنان مستحق بهتر از این هستند و ایالات متحده به حمایت از خواسته‌های آن‌ها برای پایان دادن به فساد و رکود سیاسی ادامه می‌دهد.»

براساس بیانیه وزارت خزانه‌داری، یوسف فنيانوس، وزیر سابق حمل و نقل و کارهای عمومی لبنان، بابت کمک به شرکت‌های تحت مالکیت حزب الله برای برنده شدن در مناقصه‌های پروژه‌های دولتی به ارزش چندین میلیون دلار متهم شده است.

بنا بر این بیانیه، از جمله اتهامات علی حسن خلیل، که قبلا وزیر دارایی لبنان و سلامت عمومی بود، نیز این است که او از طریق رابطه با حزب الله، به این گروه منافع مالی رسانده است.

آمریکا و برخی کشورهای اروپایی گروه حزب الله لبنان را که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردار است را یک گروه تروریستی می‌دانند.

پیشتر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود، حزب الله به جای مردم لبنان، به فکر منافع خود و جمهوری اسلامی ایران است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، به تازگی گفت که آمریکا مخالف حضور حزب‌الله در دولت لبنان است.

همچنین، خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز اخیراً در گزارشی نوشت که مردم لبنان حزب الله مورد حمایت ایران را مسئول وضعیت نابسامان امروز کشورشان می‌دانند.

XS
SM
MD
LG