لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

گزارش اختصاصی تایم: تلاش عوامل ایران در فضای مجازی برای تفرقه‌‌‌افکنی در آمریکا افزایش یافته است


آرشیو
آرشیو

نشریه تایم در گزارشی اختصاصی می‌گوید عوامل حکومتی ایران در شبکه‌های مجازی به کارزار خود برای پراکندن اطلاعات نادرست، دامن زدن به اختلافات، و یهودستیزی در آمریکا ادامه داده و آن را تشدید کرده‌اند.

در این گزارش آمده است، عملیات تحریک‌آمیز ایران در فضای مجازی در جریان حمله راکتی حماس به اسرائیل، روی یهودستیزی متمرکز شد.

دو مقام رسمی اطلاعاتی ایالات متحده به تایم گفتند، حساب‌های کاربری که رد آنها به «مزرعه‌‌های ترول‌هایی که به وسیله دولت ایران اداره می‌شود می‌رسد» پس از چندین رویداد مهم در سال جاری، مربوط به فعالیت‌های گسترش اطلاعات نادرست را تشدید کرده‌اند.

اصطلاح ترول‌ها یا «اوباش مجازی» به افراد یا حساب‌هایی اطلاق می‌شود که با رفتار خرابکارانه در فضای مجازی - از جمله انتشار پیام‌های تحریک‌آمیز، جنجالی، و حساسیت‌برانگیز - برای جلب نظر کاربران، ایجاد تشنج، و بیان مطالب محرک، و توهین‌آمیز تلاش می‌کنند.

به گزارش تایم، بعد از شروع درگیری نظامی میان اسرائیل و حماس، حساب‌های توئیتری مرتبط با ایران عبارت‌های یهودستیزانه را با سرعت ۱۷۵ بار در دقیقه در توییتر بازتاب دادند.

به گزارش تایم، در جریان اعلام خبرهایی چون تلاش دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران، اعلام خبر خروج نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان، اعلام خبر محکومیت «درک شوون» در دادگاه، و جنگ ۱۱ روزه اسرائیل و حماس، این فعالیت‌ها بیشتر شد.

این مقام‌های امنیتی به تایم گفتند در این مقاطعی که به آن اشاره شد، فعالیت‌های گسترش اخبار نادرست از سوی ایران به شکل قابل‌ ملاحظه‌ای بالا رفت و «این فعالیت در حدی است که ما آن را رصد می‌کنیم.»

مقام‌های یاد شده به جزئیات بیشتر در مورد عملیات مرتبط به عوامل حکومتی ایران اشاره نکردند.

گروه مطالعاتی «هنری جکسون سوسایتی» در بریتانیا هم یک روز پیشتر با انتشار یک گزارش تحقیقی، اعلام کرد ایران فعالانه در حوزه سیاست، فرهنگ، و زندگی دینی بریتانیا ایفای نقش می‌کند و به اختلافات دامن می‌زند.

این گزارش یکصد صفحه‌ای که روز دوشنبه ۱۷ خرداد منتشر شده می‌گوید دامن زدن به بحث استقلال اسکاتلند، حمله به اسرائیل و عربستان سعودی، و جنگ علیه تروریسم جهانی، حوزه‌ها‌یی است که ایران در آن فعال است.

XS
SM
MD
LG