لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۷

آزمایش موفق یک سامانه پدافند موشکی آمریکا؛ یک موشک بالستیک خارج از جو زمین رهگیری و منهدم شد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

آژانس پدافند موشکی ایالات متحده اعلام کرد که یک ناو جنگی ایالات متحده در آزمایشی که در شمال شرقی هاوایی انجام شد، یک فروند موشک بالستیک قاره‌پیما را با موفقیت رهگیری و منهدم کرده است.

بنابر این گزارش، این آزمایش در تاریخ ۱۶ نوامبر انجام شد و در آن از یک سامانه پدافند موشکی موسوم به «سامانه پدافند موشکی بالستیک ایجِس» استفاده شده است.

جان هیل، مدیر آژانس پدافند موشکی آمریکا، در این باره گفت: «ما نشان داده‌ایم که یک ناو جنگی مجهز به سامانه پدافند موشکی بالستیک ایجس مجهز به اس‌ام-۳ می تواند موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را رهگیری و منهدم کند.»

آقای هیل گفت که این آزمایش می‌تواند باعث تقویت سامانه پدافند بین‌راهی مستقر در زمین، شبکه‌ای از رادارها، موشک‌های ضدبالستیک، و سایر تجهیزات طراحی شده برای محافظت از ایالات متحده در برابر موشک‌های بالستیک قاره‌پیما شود.

او همچنین افزود که این وزارتخانه در حال بررسی احتمال تقویت سامانه پدافند زمینی با قرار دادن حسگرهای اضافی و سیستم‌های تسلیحاتی برای جلوگیری از تحولات غیرمنتظره در تهدید موشکی است.

موشک به کار رفته در این آزمایش، موسوم به موشک «اس‌ام-۳ آی‌آی‌اِی»، با سرمایه‌گذاری دو شرکت رِیتیان و صنایع سنگین میتسوبیشی ژاپن ساخته شده است.

شرکت رِیتیان در بیانیه‌ جداگانه‌ای اعلام کرده که این موشک هدف خود را «خارج از جو زمین» رهگیری و نابود کرده است.

XS
SM
MD
LG