لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

شمار مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا از مرز ۶۰۰ هزار نفر گذشت


زنی در مقابل یادبود جان‌باختگان کووید۱۹ در قبرستانی در نیویورک
زنی در مقابل یادبود جان‌باختگان کووید۱۹ در قبرستانی در نیویورک

مرکز مربوط به آمار کرونای دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا گزارش داد که شمار مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در آمریکا از آغاز همه‌گیری تاکنون از مرز ۶۰۰ هزار نفر گذشت. به این ترتیب آمریکا تاکنون بیشترین تلفات را در جهان داشته است.

در همین حال آسوشیتدپرس می‌گوید به داده‌هایی دست یافته است که نشان می‌دهد این همه‌گیری چگونه سبب آشکار شدن نابرابری نژادی گسترده در آمریکا شده است.

بنا بر مقاله‌ای که روز دوشنبه توسط آسوشیتدپرس منتشر شد، آمریکاییان سفید پوست ۶۱ درصد از موارد مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را تشکیل می‌دهند و به دنبال این گروه، آمریکاییان لاتین‌تبار با ۱۹ درصد، آمریکاییان آفریقایی‌تبار با ۱۵ درصد، و آمریکاییان آسیایی‌تبار با ۴ درصد قرار گرفته‌اند.

اما این خبرگزاری با بررسی و تجزیه و تحلیل آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده، به این نتیجه رسیده که احتمال مرگ بومیان آمریکا، آمریکاییان آفریقایی‌تبار، و آمریکاییان لاتین تبار بر اثر ابتلا به کووید۱۹ دو تا سه برابر بیشتر از سفیدپوستان است.

به گزارش آسوشیتدپرس به طور کلی دسترسی آمریکاییان آفریقایی‌تبار و آمریکاییان لاتین تبار به مراقبت‌های پزشکی کمتر و نرخ ابتلای آنها به دیابت و فشار خون بالا بیشتر است. همچنین احتمال دورکاری آنها کمتر است و آنها معمولا در خانواده‌های پرجمعیت چند نسلی زندگی می کنند که اعضای شاغل خانواده بیشتر احتمال دارد دیگران را در معرض ابتلا به ویروس قرار دهند.

بنابر آمار دانشگاه جانز هاپکینز تعداد موارد ابتلا به کرونا در آمریکا نزدیک به ۳۳.۵ میلیون و تعداد تلفات بیش از ۶۰۰ هزار مورد گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG