لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

وزارت خارجه آمریکا درباره نفتکش توقیف شده با پرچم کره جنوبی:‌ رژیم ایران به باج‌خواهی از جامعه جهانی ادامه می‌دهد


ساختمان وزارت خارجه آمریکا - آرشیو
ساختمان وزارت خارجه آمریکا - آرشیو

ساعاتی بعد از اعلام توقیف یک نفتکش با پرچم کره جنوبی، وزارت خارجه ایالات متحده، اقدام رژیم ایران را ادامه تلاش آشکار جمهوری اسلامی برای باج‌خواهی از جامعه جهانی دانست.

استیو هرمن خبرنگار بخش انگلیسی صدای آمریکا در کاخ سفید عصر دوشنبه ۱۵ دیماه به نقل از یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا نوشت: ایالات متحده گزارش‌های مربوط به اقدام رژیم ایران در توقیف کردن یک نفتکش با پرچم جمهوری کره [کره جنوبی] را زیر نظر دارد. این رژیم در تلاشی آشکار برای باج‌خواهی از جامعه جهانی و وادار کردن آن به کاستن از فشار تحریم‌ها، به تهدید کردن حقوق و آزادی‌های کشتیرانی در خلیج فارس ادامه می‌دهد. ما نیز همصدا با جمهوری کره از ایران می‌خواهیم این نفتکش را بی‌درنگ آزاد کند.

رویترز پیشتر گزارش داد که ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در بحرین می‌گوید از وضعیت کشتی کره جنوبی توقیف‌شده توسط ایران، مطلع است و وضعیت را زیر نظر دارد. بنا بر این گزارش، کره جنوبی نیز ضمن تایید خبر توقیف این کشتی حاوی مواد شیمیایی در آب‌های دریای عمان، خواستار رفع توقیف فوری آن شده است.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی به نقل وزارت دفاع این کشور صبح سه شنبه خبر داد که یک واحد از نیروهای دریایی ویژه مقابله با دزدان دریایی را به آب‌های تنگه هرمز اعزام کرد.

این نخستین بار نیست که رژیم ایران اقدام به توقیف کشتی‌های تجاری می‌‌کند. سال گذشته توقیف نفتکش استنا ایمپرو توسط جمهوری اسلامی با واکنش کشورهای مختلف جهان و همچنین ناتو رو‌به‌رو شد و بریتانیا اقدام ایران را «راهزنی» دانست.

XS
SM
MD
LG