لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۱

با تایید سنا، مریک گارلند دادستان کل آمریکا شد


مریک گارلند در سنا - آرشیو
مریک گارلند در سنا - آرشیو

با موافقت سنای آمریکا، مریک گارلند به عنوان «دادستان کل» بعدی آمریکا، وزارت دادگستری این کشور را رهبری می کند.

سنا روز چهارشنبه ۲۰ اسفند با ۷۰ رای مثبت در برابر ۳۰ رای منفی انتخاب مریک گارلند را تایید کرد. مریک گارلند از قضات با سابقه و مطرح است که از سوی جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات آمریکا، برای این سمت انتخاب و معرفی شد.

جو بایدن، وعدده داده بود که شهرت وزارت دادگستری به عنوان نهادی مستقل را بازگرداند.

مریک گارلند، قاضی فدرال در یک دادگاه تجدید نظر بود و گزینه باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، برای یک کرسی «دیوان عالی» بود اما جمهوری خواهان در آن زمان از بررسی صلاحیت او خودداری کردند.

اما این بار بسیاری از جمهوری خواهان از انتخاب مریک گارلند دفاع کردند. از جمله سناتور میچ مک کانول که در سال ۲۰۱۶ مانع رسیدن گارلند به کرسی قضاوت در دیوان عالی شد، روز چهارشنبه شهرت او را ستود و دیدگاه های مریک گارلند را در زمره جریان اصلی حقوقی قلمداد کرد.

گارلند در جلسه مربوط به رای گیری تاکید کرد که به مبازره با تبعیض نژادی در پلیس متعهد خواهد بود. او همچنین گفت که مقابله با رشد خشونت افراط‌گرایی و تهدیدهای ترور داخلی را در اولویت قرار می دهد.

سناتور جمهوری خواه، تام کاتن، در مخالفت با رسیدن مریک گارلند به سمت دادستانی کل گفت که به عقیده او، قاضی گارلند در مقابل مجرمان و مهاجران بیش از حد نرم خواهد بود و «رادیکال های جناج چپ در داخل وزارت خانه را تقویت خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG